Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > ISRO

ISRO

ISRO to indyjska agencja kosmiczna.

Około 17 tys. pracowników, dziesiątki wyniesionych satelitów z 3 kosmodromów, własna sonda marsjańska i 2 sondy księżycowe. W budowie załogowy statek kosmiczny i własna stacja kosmiczna - indyjska agencja kosmiczna ISRO świętuje 50-lecie istnienia.

ISRO (pol. Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych) utworzona została 15 sierpnia 1969 roku jako część indyjskiego ministerstwa do spraw energii jądrowej. Za ojca ISRO i indyjskiego programu kosmicznego uważany jest Vikram Sarabhai. Siedziba agencji mieści się w Bangalore.

Sondy kosmiczne

Pierwsza indyjska sonda kosmiczna Mars Orbiter Mission wystartowała w 2013 roku. Rok później weszła na orbitę Marsa i do dziś krąży wokół Czerwonej Planety jako jej sztuczny satelita (orbiter).

Sondy kosmiczne wysłane przez ISRO:

Planowane sondy kosmiczne:

Statki kosmiczne

Indie od 2007 roku pracują już nad własnym załogowym statkiem kosmicznym Gaganyaan. Ma on wynieść w kosmos pierwszych Hindusów. Od 2030 roku zaś, kiedy to wyniesiona zostanie pierwsza indyjska stacja kosmiczna, obsługiwać ją ma nią dostarczając załogi na jej pokład.

Pierwszy załogowy lot Gaganyaana planowany jest na 2022 rok, na 75 rocznicę uzyskania przez Indie niepodległości.

Jeśli plan się powiedzie Indie staną się 4 krajem na świecie, które samodzielnie zbudował załogowy statek - po Rosji, USA i Chinach.

ISRO równolegle pracuje także na wahadłowcem RLV. Koncenrują się one jak na razie na zmiejszonej jego wersji RLV-TD.


Pojazd RLV-TD (grafika: ISRO)

Sztuczne satelity

Pierwszy indyjski sztuczny satelita Aryabhata wyniesiony został na orbitę w 1975 roku jeszcze przez rosyjską rakietę Kosmos-3M z kosmodromu Kapustin Jar w Rosji.

Pierwszy indyjski teleskop kosmiczny ASTROSAT wyniesiony został w 2015 roku.

Obecnie wraz z NASA buduje NISAR. Będzie to nadroższy satelita świata.

Kosmonauci

Pierwszy indyjski kosmonauta to Rakesh Sharma. W 1984 roku poleciał ona na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego Sojuż T-11 na pokład rosyjskiej stacji kosmicznej Salut 7.

Stacje orbitalne

Pierwsza indyjska stacja kosmiczna wyniesiona ma zostać na niską orbitę okołoziemską (LEO) w 2030 roku. Ma mieć ona masę około 20 ton.

Jeśli plan się powiedzie Indie staną się 4 krajem na świecie, które samodzielnie zbudował stację kosmiczną - po Rosji, USA i Chinach.

Rakiety nośne


Byłe i obecnie używane indyjskie rakiety nośne (grafika: ISRO)

Obecnie używane rakiety nośne:

Byłe rakiety nośne:

Przyszłe rakiety nośne:

Kosmodromy

ISRO korzysta z 3 kosmodromów (alfabetycznie):

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: