Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Zenit

Zenit

Zenit to rosyjskie satelity szpiegowskie.


Satelita Zenit koło wydziału medycyny kosmicznej Wojskowej Akademii Medycznej na ulicy Smirnowa w Petersburgu (grafika: Maryanna Nesina, Wikipedia (CC))

Program Zenit prowadzony był przez Związek Radziecki od 1961 do 1994 roku. Przez 33 lat wyniesiono ponad 500 takich satelitów co czyni go najliczniejszym wynoszonym typem obiektu w historii kosmonautyki.

Użytkowanie

Satelity Zenit używane były do fotografowania terytorium Stanów Zjednoczonych, Europy Zachodniej oraz pozostałych krajów obszarów bloku zachodniego.

Pierwsze satelity Zenit były satelitami szpiegowskimi 1 generacji, tzn. zdjęcia wykonywane były na tradycyjnej kliszy fotograficznej, która to wracała z orbity na Ziemię w kapsule.

Budowa

W satelitach szpiegowskich Zenit wykorzystywana była konstrukcja załogowej statku kosmicznego Wostok. Miały takie same moduł serwisowy oraz kapsułę powrotną.

Kapsuła była kulista o średnicy 2,3 m i masie koło 2 400 kg. Zawierała aparaty fotograficzne, spadochrony do powrotu na Ziemię i nadajnik radiowy do jej odszukania.

Na orbicie kapsuła była połączona z modułem serwisowym zapatrzonym w napęd rakietowy, akumulatory, wyposażenie elektroniczne i system orientacji. Napęd rakietowy pozwalał na spowolnienie kapsuły przed jej wejściem z orbity w atmosferę ziemską.

Oba złączone moduły miały długość około 5 m i masę 4600-4740 kg.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: