Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > VLS-1

VLS-1

VLS-1 to była brazylijska lekka rakieta nośna.


Rakieta VLS-1 miała być przepustką Brazylii do elitarnego klubu kilku państwa posiadających własne rakiety kosmiczne (grafika: Força Aérea Brasileira)

VLS-1 rozwijana była przez brazylijską agencję kosmiczną AEB. Wynosić miała na niską orbitę okołoziemską (LEO) małe sztuczne satelity.

Budowa

VLS-1 to rakieta trójstopniowa na paliwo stałe. Pierwszy stopień napędzany był przez cztery silniki rakietowe. Paliwem rakietowym było APCP.

Dane techniczne rakiety VLS-1:

  • wysokość: 19,5 m
  • średnica: 1 m
  • waga: 50,7 t
  • stopnie: 3
  • nośność: 380 kg (LEO)

Loty

Odbyły się 3 starty prototypów rakiety z kosmodromu Alcantara. Wszystkie one zakończyły się niepowodzeniem.

Pierwsza próba, w 1997 roku, zakończyła się w Atlantyku. Podczas drugiej próby w 1999 roku rakieta uległa awarii trzy minuty po starcie (zawiódł drugi stopień) i zdalnie otrzymała sygnał do samozniszczenia.

Podczas przygotowań do trzeciego startu rakieta eksplodowała na stanowisku startowym zabijając 21 osób. Kolejne 20 zostało ranne.


Kosmodrom Alcantara tuż po wybuchu rakiety (grafika: Agencia Brasil (CC))

Powodem katastrofy było przypadkowy zapłon jednego z czterech silników stopnia pierwszego. Rakieta miała wystartować za kilka dni.


Wrak wyrzutni startowej po eksplozji (grafika: Agencia Brasil (CC))

Gdy doszło do eksplozji na jej pokładzie znajdowały się dwa satelity UNOSAT oraz SATEC , które rakieta miała wynieść na niską orbitę okołoziemską. Oba satelity zostały także stracone.

Katastrofa spowodowała znaczne opóźnienie w brazylijskim programie kosmicznym z powodu późniejszych dochodzeń rządowych, jak również faktu, że wielu naukowców i inżynierów, którzy pracowali nad programem, zginęło podczas eksplozji rakiety.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: