Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Wizje przyszłości NASA na plakatach

2020-05-24 Wizje przyszłości NASA na plakatach

Visions of the Future (pol. Wizje Przyszłości) to seria stworzonych przez NASA plakatów w stylu retro pokazujących wizję przyszłej eksploracji kosmosu.

Plakaty opracowane zostały przez zespół artystów JPL, biura kosmicznego NASA w Kalifornii. Stworzone ona zostały po konsultacjach z ekspertami, naukowcami oraz inżynierami kosmicznymi.

The Grand Tour - Wielka Wyprawa


Zamów duży plakat (50x70 cm) do domu

Bliźniacza misja sond Voyager wykorzystała nadarzającą się raz na 175 lat ułożenie planet zewnętrznych na wielką wyprawę po Układzie Słonecznym. Ukazały one szczegóły Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna - wykorzystując grawitację każdej z planet do udania się do następnego celu. Sondy Voyager przetarły szlak dla kolejnych ambitnych misji jak Galileo do Jowisza i Cassini do Saturna. Dziś oba statki kosmiczne Voyager nadal działają i wysyłają dane już spoza Układu Słonecznego.

Mars


Zamów duży plakat (50x70 cm) do domu

Prowadzony przez NASA program badania Marsa chce ustalić, czym Mars był, czym jest i czy może być światem zamieszkiwalnym. Sondy takie jak np. Mars Pathfinder, Mars Exploration Rover, Mars Science Laboratory i Mars Reconnaissance Orbiter, dostarczyły ważnych informacji o Marsie pod kątem przydatności do jego zamieszkania. Plakat ten wyobraża przyszły dzień, w którym osiągnęliśmy naszą wizję mieszkania na Marsie i nostalgicznie spoglądamy wstecz na wielkie kamienie milowe eksploracji Marsa, które pewnego dnia będą obchodzone jako miejsca historyczne.

Earth - Ziemia


Zamów duży plakat (50x70 cm) do domu

Nie ma takiego miejsca jak nasz dom. Jest ciepły, mokry i z odpowiednią atmosferą. Ziemia jest jedynym miejscem, o którym wiemy, że istnieje na niej życie. Dużo życia. Misje naukowe NASA dotyczące Ziemi monitorują naszą planetę oraz to, jak się ona zmienia, aby mogła nadal stanowić bezpieczną przystań, kiedy sięgamy w głąb kosmosu.

Venus - Wenus


Zamów duży plakat (50x70 cm) do domu

Rzadkie okazje jak tranzyty planet od dawna inspirują do odważnych wypraw do egzotycznych punktów - podróży takiej jak wędrówka Jamesa Cooka na Południowy Pacyfik w 1769 roku, by obserwować Wenus i Merkury przekraczające oblicze Słońca. Statki kosmiczne pozwalają teraz na luksusowe podróże, aby obserwować takie tranzyty z dowolnie wybranego przez nas miejsca w całym naszym Układzie Słonecznym.

Ceres


Zamów duży plakat (50x70 cm) do domu

Ceres to najbliższa Słońcu planeta karłowata. Jest to największy obiekt w głównym pasie asteroid pomiędzy Marsem a Jowiszem, o średnicy równikowej około 965 kilometrów. Po ponad dwustu latach badań z użyciem teleskopów, Ceres stała się pierwszą planetą karłowatą badaną przez statek kosmiczny, gdy w marcu 2015 roku na orbitę wkroczyła sonda NASA Dawn. Prowadzone przez Dawn szczegółowe obserwacje dały intrygujący wgląd w naturę tego tajemniczego świata lodu i skał.

Jupiter - Jowisz


Zamów duży plakat (50x70 cm) do domu

Krajobraz chmur Jowisza szczyci się najbardziej spektakularnym pokazem światła w Układzie Słonecznym, z zorzami polarnymi, które zadziwią nawet najbardziej zmęczonego podróżnika kosmicznego. Zorze Jowisza są setki razy potężniejsze od ziemskich i tworzą wokół każdego z jego biegunów świecący pierścień, który jest większy od naszej rodzimej planety. Misja NASA Juno obserwować będzie zorzę polarną Jowisza z góry, badając ją w sposób, który nigdy wcześniej nie był możliwy.

Enceladus


Zamów duży plakat (50x70 cm) do domu

Odkrycie gejzerów lodowych na Enceladusie i ich rola w tworzeniu pierścienia E planety Saturn jest jednym z najważniejszych odkryć misji Cassini. Dalsze odkrycia sondy Cassini ujawniły silne dowody na istnienie globalnego oceanu i pierwsze oznaki potencjalnej aktywności hydrotermicznej poza Ziemią - czyni to ten malutki Księżyc Saturna jednym z wiodących miejsc w poszukiwaniu możliwego życia poza Ziemią.

Powyższe plakaty jak i kolejne z serii, które omówimy w kolejnej części, można zamówić na stronie internetowej drukarni Donum Artis.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: