Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > LauncherOne sięga orbity spod Jumbo Jeta

2021-01-17 LauncherOne sięga orbity spod Jumbo Jeta

Rakieta nośna LauncherOne firmy Virgin Orbit po raz pierwszy sięgnęła kosmosu.

Po nieudanym debiucie rakiety LauncherOne w 2020 roku firma Virgin Orbit powtórzyła próbę. Ty razem z się udało.


Potężny samolot-nosiciel Boeing 747-400 Jumbo Jet z podwieszoną rakietą nośną LauncherOne (grafika: Virgin Orbit)

"Ładunki z powodzeniem wprowadzone na docelową orbitę! Jesteśmy dumni, że LauncherOne zakończył swoją pierwszą misję w kosmosie." - oświadczyła firma Virgin Orbit.


LauncherOne pod skrzydłem (grafika: Virgin Orbit)

17 stycznia 2021 roku były pasażerski Jumbo Jet, nazwany "Cosmic Girl" (pol. kosmiczna dziewczyna), wystartował z lotniska Mojave w Kalifornii. Pod skrzydłem miał podwieszoną nową rakietę nośną LauncherOne. Samolot wykonał jej zrzutu nad Oceanem Spokojnym na wysokości około 10 km. Po odpaleniu silnika rakiecie udało się wynieść ładunek (10 miniaturowych satelitów) na zaplanowaną niską orbitę okołoziemską (LEO). Satelity są wielkości CubeSat.

Rakieta nośna LauncherOne ma długość 21,3 m i średnicę 1,8 m. Jej masa startowa to 28,5 tony. To konstrukcja dwustopniowa napędzana przez naftę (RP-1) i ciekły tlen (LOX).


Satelity w ładowni rakiety (grafika: Virgin Orbit)

Wyniesione satelity zaprojektowane oraz zbudowane zostały przez 8 różnych uniwersytetów w USA, a także jedno centrum NASA. Ich wyniesienie zasponsorowała NASA w ramach programu CubeSat Launch Initiative (CSLI). Umożliwia on uczelniom, szkołom oraz organizacją non-profit wysłanie małych ładunków w kosmos.

"To jest pierwszy raz, kiedy Virgin Orbit wynosi ładunki dla NASA lub ma jakieś kontakt z agencją. Obydwa zespoły wiele się od siebie nauczyły." - powiedział Hector Viera z NASA.

W sumie wynoszony ładunek ma masę zaledwie około 40 kg. Rakieta jednakże na nośność na niską orbitę okołoziemską (LEO) o rząd wielkości większą, bo 500 kg.

Misja oznaczona była jako Launch Demo 2. Wcześniejszy, panieński lot rakiety z maja 2020 roku zakończył się niepowodzeniem - mimo, że rakietę udało się zwolnić i uruchomić silniki rakietowe NewtonThree jej pierwszego stopnia.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: