Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Twarz na Marsie

Twarz na Marsie

Twarz na Marsie (znana także jako Marsjańska Twarz) to twór geologiczny na planecie Mars znany ze swojego podobieństwa do ludzkiej twarzy.


Marsjańska Twarz widoczna na zdjęciu z sondy kosmicznej Viking 1 będącej od niej 1 873 km. Czarne punkty, w tym otwór nosa, wynikają z błędów w transmisji danych (grafika: NASA)

Twarz na Marsie rozpaliła wyobraźnię w 1976 roku, kiedy to sonda kosmiczna Viking 1 po raz pierwszy przekazała jej obraz. Szukano wówczas przyszłego miejsca lądowania dla Vikinga 2.

Podobieństwo obiektu do twarzy wynika z gry cieni oraz tego, że ludzki mózg ma tendencję do rozpoznawania ludzi i zwierząt oglądając nietypowe kształty elementów krajobrazu. Cienie w formacji skalnej dają iluzję nosa i ust.

Kolejne misje sond kosmicznych przyniosły zdjęcia w innych warunkach oświetlenia, na których "twarz" jest trudno rozpoznawalna.

Marsjańska Twarz ma wymiary 3 x 1,5 km. Mimo teorii spiskowych jej powstanie ma czysto naturalny charakter.


Animacja Twarzy na Marsie wykonana przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA na podstawie danych dostarczonych przez europejskiego orbitera tej planety Mars Express. (grafika: ESA)

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: