Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Twarz na Marsie

Twarz na Marsie

Twarz na Marsie (znana także jako Marsjańska Twarz) to twór geologiczny na planecie Mars znany ze swojego podobieństwa do ludzkiej twarzy.


Zdjęcie Marsjańskiej Twarzy wykonane 25 lipca 1976 roku z sondy kosmicznej Viking 1 będącej od niej 1 873 km. Czarne punkty, w tym otwór nosa, wynikają z błędów w transmisji danych (grafika: NASA)

Twarz na Marsie rozpaliła wyobraźnię w 1976 roku, kiedy to sonda kosmiczna Viking 1 po raz pierwszy przekazała jej obraz. Szukano wówczas przyszłego miejsca lądowania dla Vikinga 2.

Podobieństwo obiektu do twarzy wynika z gry cieni oraz tego, że ludzki mózg ma tendencję do rozpoznawania ludzi i zwierząt oglądając nietypowe kształty elementów krajobrazu. Cienie w formacji skalnej dają iluzję nosa i ust.

Kolejne misje sond kosmicznych przyniosły zdjęcia w innych warunkach oświetlenia, na których "twarz" jest trudno rozpoznawalna.

Marsjańska Twarz ma wymiary 3 x 1,5 km. Mimo teorii spiskowych jej powstanie ma czysto naturalny charakter.


Animacja Twarzy na Marsie wykonana przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA na podstawie danych dostarczonych przez europejskiego orbitera tej planety Mars Express. (grafika: ESA)

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: