Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Trzecia edycja zawodów łazików European Rover Challenge

2016-09-13 Trzecia edycja zawodów łazików European Rover Challenge

W Jasionce koło Rzeszowa odbyły się zawody łazików marsjańskich European Rover Challenge (ERC).


Wygrała drużyna z Łodzi (grafika: Marlena Kuczko, ERC)

Zawody European Rover Challenge (ERC) to europejska mutacja rywalizacji łazików marsjańskich University Rover Challenge, odbywających się w Stanach Zjednocznych. ERC to największe w Europie wydarzenie związane z robotyką kosmiczną.

"Drużyny, które zakwalifikowały się do finału konkursu miały ponad 3 miesiące na to, aby przygotować swoje łaziki do zrealizowania zadań konkursowych. Specjalnie przygotowana do zawodów arena, imitująca marsjański grunt, stała się polem rywalizacji w czterech konkurencjach będących odbiciem rzeczywistych zadań wykonywanych przez łaziki na powierzchni Marsa. - poinformowali w komunikacie prasowym organizatorzy.

Łaziki marsjańskie stały się specjalizacją polskich studentów. Mimo, że podczas trzeciej edycji tych zawodów rywalizowało 22 drużyny z 7 krajów całego świata ponownie zwyciężyli Polacy zajmując nie tylko pierwsza, ale także drugie miejsce. Polskę reprezentowało aż 15 drużyn z 13 uczelni i jedna z Młodzieżowego Domu Kultury.

Wyniki European Rover Challenge 2016:

  1. Raptors - Politechnika Łódzka
  2. Impuls - Politechnika Świętokrzyska
  3. McGill Queens University w Kingston.

"Wygrali najlepsi. Cieszymy się bardzo, że Polska po raz kolejny udowodniła, że w branży robotycznej jesteśmy nie do pobicia. Zwłaszcza, że dokumentacje projektowe, które nadesłali zawodnicy spełniały wymogi stawiane przy poważnych, naukowych przedsięwzięciach." - powiedział Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej, dyrektor zawodów ERC.

Zespół Raptors wywodzi się z Koła Naukowego Robotyki SKaNeR na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej (PŁ). Pojazd z PŁ to analog prawdziwego łazika, który znajduje się na Marsie. Robot waży ok. 50 kg, posiada manipulator o 5 stopniach swobody, próbnik pobierający materiał z głębokości 30 cm, zestaw czterech kamer oraz wyspecjalizowane czujniki.

Dodatkowo zespół Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego otrzymał nagrodę specjalną w konkurencji Maintenance.

Podczas trzydniowych zmagań łazików na Podkarpaciu odbywały się spotkania środowiska związanego z branżą kosmiczną oraz warsztaty w ramach pierwszego Europejskiego Kongresu Robotycznego (ERC - European Robotics Congress).

Przedstawiono także założenia Polskiej Strategii Kosmicznej. Wizję tą przedstawiła Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju w polskim rządzie.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: