Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Tianzhou 2

Tianzhou 2

Tianzhou 2 to przygotowywany chiński bezzałogowy statek transportowy na nową chińską stację kosmiczną Tiangong.

Start statku Tianzhou 2 planowany jest na 20 maja 2021 roku z kosmodromu Wenchang. Statek wyniesie rakieta nośna Długi Marsz 7.

Będzie to pierwsza misja do budowanej na orbicie wielomodułowej stacji kosmicznej Tiangong, która obecnie składa się z Tianhe - największego i głównego modułu. Moduł ten wyniesiony został 29 kwietnia 2021 roku.

Tianzhou 2 stanowić będzie drugi start chińskiego statku transportowego Tianzhou. Pierwszy start tego nowego statku kosmicznego we flocie Chin miał miejsce w 2017 roku. Wówczas celem była chiński moduł kosmiczny Tiangong 2, poprzednik obecnej, docelowej stacji Tiangong.

Statek Tianzhou ma długość 10,6 m i 3,3 m średnicy. Może zabrać ze sobą 6,5 ładunku. Jego maksymalna masa to 13 ton.

Podobnie jak rosyjski bezzałogowy transportowiec Progress także Tianzhou może wykonywać w pełni zautomatyzowane manewry zbliżania się i dokowania do stacji (załoga może przejąć zawsze ręczną kontrolę nad zbliżającym się statkiem kosmicznym).

Po zakończeniu misji statek zostanie oddokowany od modułu Tianhe i zdeorbitowany. Spłonie w atmosferze Ziemi podobnie jak się to dzieje z rosyjskimi statkami Progress czy też amerykańskimi Cygnus po opuszczeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Kolejnym lotem na Tiangong będzie Shenzhou 12 z trzyosobową załogą. Start przewidziany jest na czerwiec 2021 roku.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: