Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > TeLEOS-2

2023-04-22 TeLEOS-2

Indyjska agencja kosmiczna ISRO wyniosła singapurskiego satelitę obserwacyjnego TeLEOS-2.


Przed misją (grafika: ISRO)

TeLEOS-2 to singapurski satelita obserwacyjny. Ma masę 741 kg i wyposażony jest w radar z syntetyczną aperturą (ang. Synthetic Aperture Radar, w skrócie SAR). W przeciwieństwie do tradycyjnych optycznych satelitów obserwacyjnych radar umożliwia dokładne obrazowanie powierzchni Ziemi niezależnie od warunków pogodowych - także w nocy i przy zachmurzeniu. Satelita wykonywać będzie obrazowania Ziemi o rozdzielczości 1 m. Zbudowany został został przez ST Engineering.

Start odbył się 22 kwietnia 2023 roku. Satelitę wyniosła rakieta nośna PSLV startująca z kosmodromu Sriharikota. Start był transmitowany na żywo.


Transmisja ze startu

Wraz z TeLEOS-2, jako ładunek dodatkowy, wyniesiony został także satelita Lumelite-4 o masie 16 kg. Zbudowny został przez Singapore National University (NUS) oraz Singapore Agency for Science, Technology, and Research (A*STAR). Pokaże on, jak działa w przestrzeni kosmicznej nowy system szybkiego przesyłu danych. Jest to system, który Singapur chce wykorzystać do poprawy bezpieczeństwa systemów nawigacyjnych statków.

Oba satelity trafiły na niską orbitę okołoziemską (LEO) o wysokości 586 km.

Także czwarty stopień rakiety pozostanie na orbicie i będzie wykorzystywany jako platforma badawcza dla naukowców. Zużyty najwyższy stopień rakiety nośnej PSLV jest wykorzystywany jednocześnie jako platforma Orbital Experimental Module, znana również jako POEM, do prowadzenia eksperymentów naukowych z ładunkami użytecznymi, które się nie rozdzielają. W sumie zostanie przeprowadzonych siedem testów dla ISRO, Bellatrix, Dhruva Space i Indian Institute of Astrophysics.

Do tej pory indyjska agencja kosmiczna ISRO wystrzeliła dziesięć satelitów należących do Singapuru. W 2015 roku wśród nich był także TeLEOS-1, poprzednik obecnie wynoszonego satelity.

Obecny start był 57. startem rakiety PSLV.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: