Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Pierwszy start na orbitę z Europy Zachodniej

2023-01-09 Pierwszy start na orbitę z Europy Zachodniej

Pierwszy start na orbitę z Europy Zachodniej nie powiódł się. Na pokładzie był m.in. polski satelita.


Rakieta LauncherOne startowała poziomo spod skrzydła Jumbo Jeta (grafika: Virgin Orbit)

"Start Me Up" był to szósty lot w kosmos rakiety nośnej LauncherOne, która startuje poziomo spod samolotu-nosiciela. "Cosmic Girl" (pol. kosmiczna dziewczyna), odpowiednio przystosowany były samolot pasażerski Boeing 747-400 Jumbo Jet, tym razem startowała nie z USA, ale z Wielkiej Brytanii.


Rakieta nośna LauncherOne na lotnisku w Cornwall (grafika: Spaceport Cornwall)

Z lotniska-kosmodromu Cornwall na zachodzie Anglii samolot poleciał nad Atlantyk. Strefa startowa wyznaczona została przy wybrzeżu Irlandii, dokładniej irlandzkich hrabstw Kerry i Cork.


Naszywka misji na tle lotniska Cornwall (grafika: Virgin Orbit)

Start odbył się 9 stycznia 2023 roku. Był transmitowany na żywo.


Transmisja ze startu

Na wysokości ponad 10 km rakieta została uwolniona spod samolotu i uruchomiony został silnik rakietowy pierwszego stopnia. Trajektoria rakiety na południe wymagała współpracy władz brytyjskich z władzami irlandzkimi, portugalskimi i hiszpańskimi.

Pierwotnie firma raportowała o sukcesie misji. Jednakże zawiódł drugi stopień rakiety nośnej. Z powodu awarii rakiety satelity nie osiągnęły orbity i zostały utracone.

Podczas misji "Start Me Up" na niską orbitę okołoziemską (LEO) wynoszonych było 9 małych satelitów dla 7 klientów, w tym także polski miniaturowy satelita STORK-6.

"Virgin Orbit już wcześniej wyniosła dwa satelity z tej konstelacji i oczekuje na kontynuację wystrzeliwania satelitów STORK firmy SatRev w przyszłości." - przeczytać można było w oświadczeniu firmy Virgin Orbit.

Satelity zostaną wyniesione na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Oprócz polskiego satelity zorbitowane zostaną także:

  • Prometheus-2 - dwa satelity dla brytyjskiego ministerstwa obrony,
  • CIRCE - dwa satelity mające latać w tandemie, aby mierzyć jonosferę i środowisko promieniowania z wielu punktów obserwacyjnych,
  • AMAN - pierwszy w historii satelita sułtanatu Omanu, satelita obserwacyjny mający być prekursorem większej konstelacji,
  • DOVER - prekursor technologii odpornych globalnych systemów nawigacji satelitarnej,
  • ForgeStar-0 - zbudowana przez firmę Space Forg platforma wielokrotnego użytku, która ma umożliwić produkcję w przestrzeni kosmicznej,
  • IOD-3 AMBER (aka IOD-3) - satelita do monitoringu morskiego zbudowany przez Horizon Technologies i Satellite Applications Catapult.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: