Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Starlink 153

2024-04-07 Starlink 153

Rakieta Falcon 9 po raz sto pięćdziesiąty trzeci wyniosła satelity globalnego systemu Internetu satelitarnego Starlink.


Rakieta nośna Falcon 9 startująca do misji Starlink 153 (grafika: SpaceX)

Starlink to konstelacja satelitów telekomunikacyjnych na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), która zapewnia satelitarny dostęp do Internetu na całym świecie.


Logo systemu Starlink (grafika: SpaceX)

Start rakiety z misją Starlink 153 (Group 8-1) odbył się 7 kwietnia 2024 z kosmodromu Vandenberg w Kalifornii w USA.

Start był transmitowany na żywo na profilu firmy SpaceX na portalu społecznościowym X (nowa nazwa Twittera).


Transmisja ze startu

Wyniesione zostały 21 satelity Starlink w wersji v2.0 Mini. Trafiły one na niską orbitę okołoziemską (LEO) o wysokości 535 km nad Ziemią i inklinacji 33°.

Sześć z wyniesionych satelitów działać ma jak maszty telefonii komórkowej w kosmosie. Dzięki temu telefony LTE na całym świecie będą mogły się komunikować przez satelity w ramach usługi Direct to Cell. Możliwe będzie bezpośrednie przesyłanie wiadomości tekstowych, głosowych i danych.


Usługa Direct to Cell (grafika: SpaceX)

Pierwsze testowe SMS-y zostały z powodzeniem przesłane między telefonami komórkowymi na Ziemi a satelitami Starlink na orbicie.

Direct to Cell działa z istniejącymi telefonami LTE wszędzie tam, gdzie widać niebo. Nie wymaga żadnych zmian w sprzęcie, oprogramowaniu sprzętowym ani specjalnych aplikacjach.

SMS-y w ramach Direct to Cell dostępne będą jeszcze w 2024 roku, zaś rozmowy głosowe, transfer danych oraz Internet Rzeczy dostępne będą w 2025 roku.

Booster, czyli pierwszy i najdroższy stopień rakiety Falcon 9, został ponownie odzyskany. Stopień ten po separacji wylądował "na ogniu" na unoszącej się na wodach Pacyfiku barce autonomicznej "Of Course I Still Love You" (OCISLY). Był to 6 lot tego pierwszego stopnia, który wcześniej brał udział w misjach Crew-7, CRS-29, PACE, Transporter 10 oraz 2 wcześniejszych startach Starlink.

Wraz z misją Starlink 153 liczba wystrzelonych satelitów Starlink wzrośnie do 6 166 sztuk.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: