Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Sonda Cassini spłonęła w atmosferze Saturna

2017-09-15 Sonda Cassini spłonęła w atmosferze Saturna

Zakończyła się 20 letnia misja sondy Cassini.


Cassini nad północną półkulą Saturna (grafika: NASA)

Nosząca imiona 2 siedemnastowiecznych astronomów sonda kosmiczna Cassini-Huygens została wystrzelona w październiku 1997 roku. Sonda składała się z orbitera Cassini i lądownika Huygens, które podróżowały ze sobą połączone. Była to jedna z największych sond kosmicznych wysłanych przez człowieka. Całkowita masa startowa wynosiła ponad 5,5 tony.

W drodze do Saturna sonda dwukrotnie przeleciała obok Wenus, minęła Ziemię oraz Jowisza. W lipcu 2004 roku stała się pierwszym sztucznym satelitą Saturna.

Na pokładzie orbitera znalazło się 12 instrumentów naukowych. Celem misji bowiem było bowiem dogłębne przebadanie układu Saturna. Przebadano samego Saturna, jego atmosferę, magnetosferę oraz pierścienie. Zbadano także księżyce Saturna. W styczniu 2005 roku odłączony został od sondy próbnik Huygens, który wylądował na powierzchni Tytana - księżycu Saturna.

Misja Cassini w pobliżu Saturna była kolejno dwukrotnie przedłużona od 2008 roku. W końcu zdecydowano się o jej zakończeniu.Ostatnia faza misji otrzymała oficjalną nazwę Grand Finale (z ang. Wielki Finał).


Ostatnie spojrzenie na Saturna

Manewr asysty grawitacyjnej podczas ostatniego bliskiego przelotu obok Tytana, 22 kwietnia 2017 roku, spowodował przeskok orbity sondy przez główny układ pierścieni Saturna. Obniżając orbitę sonda przelatywała przez pierścienie oraz "zanurzała się" w zewnętrzne warstwy atmosfery Saturna - pobierając przy tym próbki do analizy. Podczas ostatniego z tych przelotów, w dniu 9 września 2017, sonda zbliżyła się do planety na odległość zaledwie 1 680 km ponad szczytami chmur.

15 września 2017 Cassini uległa zniszczeniu (spaleniu) w atmosferze Saturna.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: