Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Sonda Cassini sfotografowała system rzeczny na Tytanie

2012-12-12 Sonda Cassini sfotografowała system rzeczny na Tytanie

Sonda kosmiczna Cassini wykonała zdjęcie fragmentu Tytana, największego z księżyców Saturna, na którym widać system rzeczny.

Znajdujący się na obszarze północnego bieguna Tytana system podobny jest do ziemskiej rzeki Nil. W przypadku Tytana jednakże nie chodzi o płynącą wodę, ale o ciekłe węglowodory takie jak metan i etan.


Odkryty system rzeczny na Tytanie (grafika: NASA)

Odkryty system rzeczny ma około 400 km długości od źródeł do ujścia do morza. Na zdjęciu radarowym jest on ciemniejszy od otaczającego je tła co oznacza, że że jest to gładka powierzchnia cieczy.

To pierwsze zdjęcia, które pokazuje system rzeczny takich rozmiarów w tak dużej rozdzielczości poza Ziemią.

Tytan to jedyny pozaziemski świat, o którym wiadomo, że posiada stabilne obszary cieczy na swojej powierzchni.

Już w 2010 roku kamery sondy Cassini pracujące w świetle widzialnym ukazały ciemnienie powierzchnie po opadach deszczu. W 2008 roku potwierdziły występowanie płynnego etanu w jeziorze nazwanym Ontario Lacus i znajdującym się na południowej półkuli Tytana.

"Zdjęcie to ukazuje świat w ruchu. Po tym jak opadają deszcze, rzeki przemieszczają te opady do mórz i jezior, gdzie ulegają odparowaniu - cykl zaczyna się na nowo. Na Ziemi płynem jest woda, na Tytanie metan." - powiedział Steve Wall z NASA.

Cassini jest częścią sondy kosmicznej Cassini-Huygens - Cassini krąży wokół Saturna jako jego sztuczny satelita, Huygens zaś był próbnikem, który wylądował na powierzchni Tytana.

Projekt Cassini-Huygens jest wspólnym wysiłkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA i amerykańskiej NASA.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: