Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Rosyjskie kosmodromy odwiedzać ma więcej turystów

2015-09-09 Rosyjskie kosmodromy odwiedzać ma więcej turystów

Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos chce, aby po jej kosmodromach mogło robić wycieczki więcej zagranicznych turystów.


Najbardziej widowiskowe dla turystów są starty rakiet (grafika: Roskosmos)

Roskosmos wskazuje na wysoki popyt na tego typu ofertę. Operator, mający obsługiwać bezpośrednio turystów, wybrany ma być w "sposób przejrzysty".

Roskosmos oferuje już wycieczki na Bajkonur w Kazachstanie. Problemem jest jednak infrastruktura turystyczna - na Bajkonurze są np. tylko dwa hotele, gdzie nocować mogą turyści z zagranicy.

"Obecnie są wycieczki na kosmodrom, ale nie są one organizowane systematycznie, a jednorazowo po umówieniu się z firmą obsługującą starty." - powiedział Igor Burenkow, rzecznik prasowy Roskosmosu.

Bajkonur to najstarszy i największy na świecie (6 717 km2) kosmodrom. Po rozpadzie ZSRR leży on na terenie Kazachstanu. W ramach dzierżawy nadal jest użytkowany przez rosyjską agencję kosmiczną Roscosmos (umowa na razie jest do 2050 roku).

Przykładowa wycieczki na Bajkonur kosztuje od prawie 3 do ponad 3,5 tys. funtów szterlingów. Cena taka obejmuje noclegi hotelu, ale jest bez kosztu przelotu.

W ostatnim czasie liczba turystów na Bajkonurze spada z powodu utrudnień w dostępie do miejsca startów. Nawet NASA, która płaci za starty Sojuzów, skarżyła się na to, że na teren startów nie wpuszczono zaproszonych przez niej dziennikarzy.

Wycieczki mają być także prowadzane na kosmodromie Wostocznyj (z ros. Wschodni). Nowy rosyjski kosmodrom Wostocznyj jest budowany w Azji, w pobliżu miejscowości Uglegorsk w Przyamurzu, około 100 km od granicy z Chinami. Decyzję o jego budowie wydał w 2007 roku Władimir Putin.

"Stworzenie nowego centrum kosmicznego jest jednym z największych i najbardziej ambitnych projektów Rosji" - powiedział w 2010 roku Władimir Putin.

Kosmodrom korzysta z wcześniejszego kosmodromu Swobodny, dawniej radzieckiej bazy pocisków międzykontynentalnych.

Wostocznyj ma być oddany do użytku 30 listopada 2015 roku. Startujące z niego rakiety nośne (Sojuz-2) wynosić mają zarówno obiekty bezzałogowe jak i załogowe.

Planowany całkowity obszar kosmodromu wynosić ma 551,5 km2, jest to region o średnicy około 30 km z centrum w punkcie 51°49'N 128°15'E.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: