Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Rosyjscy kosmonauci z siekierami i pistoletami w kosmosie

2015-02-25 Rosyjscy kosmonauci z siekierami i pistoletami w kosmosie

Przez lata krążył mit, czy radzieccy/rosyjscy kosmonauci podczas podróży kosmicznych mieli ze sobą siekiery, maczety i pistolety. Mit okazał się prawdziwy.


Radziecki pistolet TP-82 skonstruowany został na początku lat 80. XX wieku jako element wyposażenia statków kosmicznych Sojuz (grafika: Wiki (CC))

Broń ta nie miała służyć do walki z hipotetycznymi kosmitami czy amerykańskimi astronautami NASA. Powód był prozaiczny. Misje załogowe używanego od dziesięcioleci przez Rosjan statku kosmicznego Sojuz do dziś lądują na słabo zaludnionych terenach, a nie w oceanie. Pistolety służyć miały do ochrony przez zwierzętami (jak np. niedźwiedzie w Tajdze) oraz jako pistolet sygnałowy. Ostrza przytwierdzone do pistoletów i siekiery zaś do wycinania roślinności i rąbania drewna.


TP-82 z maczetą pełniącą rolę kolby dostawnej

W przypadku misji Woschod-2, jednej z pierwszych radzieckich załogowych misji kosmicznych, wskutek defektu czujnika Słońca w systemie orientacji zaszła konieczność wyłączenia automatycznego sterowania fazą lądowania i w czasie następnego okrążenia manewr lądowania został wykonany ręcznie przez jednego z dwóch kosmonautów. Kapsuła wylądowała w rejonie miasta Perm w trudno dostępnych rejonach Uralu w zachodniej Syberii. Ratownikom zajęło kilka dni dostanie się do kosmonautów. Pilot śmigłowca poszukiwawczego widział, że do rozpalonego przez nich ogniska zbliżały się niedźwiedzie.


TP-82 z maczetą i osłoną maczety

Radzieccy kosmonauci byli uzbrojeni w pistolety TP-82 od 1986 do 2007 roku. Pistolet ten został skonstruowany przez Władymira Aleksandrowicza jako element zestawu SONAZ (Sojuz Nosimnyj Awarijnyj Zapas, Przenośny Zapas Awaryjny Sojuza).

Lepsza lokalizacja miejsca lądowania dzięki GSP spowodowała, że stało się to niepotrzebne. Być może dodatkowym powodem były także naciski innych państw - bowiem Sojuzy stanowią podstawowy środek wymiany załóg na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: