Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Rosjanie rezygnują z używania samemu rakiet Rokot

2016-02-14 Rosjanie rezygnują z używania samemu rakiet Rokot

Zgodnie z projektem dokumentu państwowej korporacji kosmicznej Roskosmos w następnych 10 latach odbędą się tylko 2 starty rakiet nośnych Rokot dla tego użytkownika.


Start rakiety Rokot (grafika: Eurockot)

Dla Roskosmosu odbyć się mają zaledwie 2 starty lekkich rakiet nośnych Rokot. Pierwszy z nich planowany jest na 2016 rok, a drugi na 2018 rok. Rakiety wystartować mają z kosmodromu Plesieck w Rosji i wynieść mają 3 sztuczne satelity Gonets-M. Po tym czasie Ministerstwo Obrony Rosji planuje zrezygnować z korzystania z rakiet nośnych Rokot na rzecz rakiet Angara-1.2 i Sojuz-2.1V.


Kompilacja startów rakiet Rokot

W 2016 roku odbyć się mają także 3 starty rakiet Rokot, które one wykupione przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA i Komisję Europejską dla satelitów obserwacyjnych w ramach programu Copernicus:

  • 2016-02-16 - sztuczny satelita Sentinel-3A
  • 2016 - sztuczny satelita Sentinel-2B
  • 2016 - sztuczny satelita Sentinel-5P
Nic nie wiadomo o kolejnych startach dla Europejczyków po 2016 roku.

Ostatni start rakiety Rokot odbył się z kosmodromu Plesetsk jesienią 2015 roku. Wtedy to rakieta wyniosła na orbicie 3 rosyjskie wojskowe satelity telekomunikacyjne.

Sprzedażą startów rakiet Rokot dla klientów spoza Rosji zajmuje się firma Eurockot z siedzibą w Bremen w Niemczech. Należy ona do koncernu Airbus (Airbus Defence and Space) oraz rosyjskich państwowych zakładów Chruniczewa.

Rakiety Rokot to zmodyfikowane, wycofywane z użycia międzykontynentalne pociski balistyczne UR-100N.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: