Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Przesunięty przez pojazd serwisowy Intelsat 901 wrócił do pracy

2020-04-17 Przesunięty przez pojazd serwisowy Intelsat 901 wrócił do pracy

Wycofany z użytku Intelsat 901 ożywiony został dzięki pionierskiemu serwisowi na orbicie.

Intelsat 901 to geostacjonarny satelita telekomunikacyjny. Wyniesiony on został w kosmos w 2001 roku. Działał on do grudnia 2019 roku zapewniając usługi telekomunikacyjne Europie.

Na końcówce paliwa przemieścił się na orbitę cmentarną, aby zwolnić miejsce (slot) dla innego satelity Eutelsat 5 West B.


Widok z pojazdu serwisowego MEV-1 na satelitę Intelsat 901 podczas zbliżania się do niego, z Ziemią w tle (grafika: Northrop Grumman)

W lutym 2020 roku do Intelsata 901 zbliżył się i zadokował Mission Extension Vehicle-1. MEV-1 to pierwszy w historii pojazd serwisowy satelitów geostacjonarnych.

"Jesteśmy dumni mogąc tworzyć historię." - powiedział wówczas Mike DeMarco, wiceprezes operatora satelitarnego Intelsat.

Po doczepieniu się do Intelsata 901 pojazd serwisowy przeniósł satelitę na nową pozycję orbitalną, na 332,5°E. Dzięki temu ponownie rozpoczął on ponownie pracę. Działać ma przez dodatkowe pięć lat.


Sekwencja operacji

Do zbliżenia się i podłączenia do satelity-klienta pojazd MEV używa napęd elektryczny. Zasilany jest on przez panele słoneczne o dużej mocy. Umożliwia on wielokrotne dokowania.

Pojazd został zaprojektowany przez firmę SpaceLogistic, spółkę córkę amerykańskiego koncernu Northrop Grumman. Planuje on utworzenie całej floty pojazdów serwisowych MEV do przedłużania życia drogich satelitów geostacjonarnych. Nie tylko przez ich ponowne tankowanie ale także inspekcje, montaż i naprawy na orbicie. Dodatkowo, po zakończeniu żywota, MEV spychać mają nieczynne satelity w celu deorbitacji ich w atmosferze ziemskiej.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: