Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Prospero

Prospero

Prospero (znany także jako X3) był pierwszym w pełni brytyjskim sztucznym satelitą Ziemi.


Makieta brytyjskiego satelity Prospero z brytyjską rakietą nośną Black Arrow (grafika: Science Museum)

Prospero był pierwszym i zarazem ostatnim brytyjskim sztucznym satelitą wyniesionym za pomocą brytyjskiej rakiety nośnej. Wcześniej powstał i został wyniesiony na orbitę (1962) satelita Ariel 1. Ten satelita jednakże powstał w wyniku współpracy między USA i Wielką Brytanią.

Dzięki Prospero Wielka Brytania jako 6 kraj na świecie przystąpiła do kosmicznego klubu.

Budowa

Prospero miał masę 66 kg i był stabilizowany obrotowo. Zaprojektowany został do przetestowania podstawowych systemów satelitarnych. Dodatkowo na pokładzie miał sprzęt do badań nad mikrometeorytami.

Użytkowanie

Prospero wyniesiony został na orbitę wokołoziemską w październiku 1971 roku na pokładzie brytyjskiej rakiety nośnej Black Arrow z kosmodromu Woomera w Australii. Działał do 1973 roku.

Makietę pierwszego sztucznego brytyjskiego satelity Prospero oraz rakietę nośną Black Arrow (ostatnia niewystrzelona została zachowana) zobaczyć można w Nuzeum Nauki w Londynie (London Science Museum).

Przewiduje się, że Prospero zostanie na orbicie jeszcze przez cały XXI wiek.

Ciekawostki

Okazało się, że z satelitą wciąż można nawiązać kontakt. W 40 rocznicę umieszczenia satelity na orbicie grupa londyńskich studentów z University College London próbowała ponowić z nim kontakt. Pierwotnie możliwość ponownego kontaktu z satelitą wydawała się niemożliwa ponieważ.... po tylu latach zaginęły kody używane do komunikacji. Jednakże byli pracownicy zaangażowani w projekt Prospero przeszukali swoje stare papiery na strychach oraz materiały w bibliotekach. Kody komunikacyjne z satelitą udało się odnaleźć dosłownie na kawałku kartki w archiwum. Na podstawie oryginalnej dokumentacji "odtworzono" naziemny sprzęt do kontaktu radiowego - pierwotna stacja kontroli naziemnej w Lasham (Hampshire) została bowiem rozebrana. Mimo problemów udało się zarejestrować pewne sygnały z kierunku przelatującego satelity.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: