Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Prospector-X zbada technologie dla górnictwa w kosmosie

2016-06-11 Prospector-X zbada technologie dla górnictwa w kosmosie

Amerykańska firma Deep Space Industries (DSI) zapowiedziała stworzenie satelity Prospector-X, którego zadaniem będzie przetestowanie technologii pod kątem przyszłego wydobywania z małych ciał niebieskich surowców naturalnych.

W górnictwie, także tym kosmicznym, pierwszy etap to poszukiwanie zasobów. Kluczowa zatem jest możliwość zbadania właściwości asteroidy i przydatności jej dla wydobycia. Prospector-X ma na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) zbadać niezbędne technologie dla przyszłych misji górnicznych firmy Deep Space Industries.

Prospector-X
Prospector-X (grafika: DSI)

Przy projektowaniu Prospector-X przedsiębiorstwo bazuje na gotowych zminiaturyzowanych podsystemach satelitarnych, kładąc jednakże nacisk na ich niezawodność. Prospector-X wyposażony będzie w system nawigacji optycznej składającej się z dwóch pokładowych kamer. Umożliwi on operację zbliżenia na asteroidy lub do innych celów. System wizyjny jest opracowany wspólnie między Deep Space oraz uniwersytetem w Luksemburgu (University of Luxembourg).

Prospector-X będzie miał wymiary 30x10x10 cm
Prospector-X będzie miał wymiary 30x10x10 cm (grafika: DSI)

Obiekt napędzany będzie przez silnik elektryczny, którego materiał pędny stanowi woda. Firma podkreśla, że jest to związek obojętny, bezpieczny i występujący w Układzie Słonecznym (można go zatem używać jako materiał pędny).

Prospector-X powstaje w wyniku partnerstwa pomiędzy firmą Deep Space Industries i rządem Luksemburga, który chce przyciągnąć do siebie firmy przyszłej branży górnictwa kosmicznego. W tym celu w ostatnim czasie ten maleńki kraj ustanowił prawodastwo kosmiczne i wsparcie finansowe dla inciatyw górnictwa kosmicznego. Sonda powstanie i będzie nadzorowana z europejskiego biura firmy w Luksemburgu.

Firmę Deep Space Industries (DSI) oraz jej konkurentów czeka długa droga do komercyjnego górnictwa kosmicznego. Opracowane muszą być nie tylko tańsze metody wynoszenia ładunków (robotów górniczych) w kosmos, ale także technologie potrzebne do kopalnia planetoid i zbudowany łańcuch dostaw cennych zasobów.

Na koniec warto wspomnieć, że konkurencyjna firma Planetary Resources w 2015 roku z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wypuściła podobny obiekt.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: