Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > PREFIRE 1

2024-05-01 PREFIRE 1

Lekka rakieta nośna Electron wyniesie dla NASA miniaturowego satelitę PREFIRE 1.


Satelity PREFIRE z orbity zbadają emisji ciepła w Arktyce (grafika: Rocket Lab)

PREFIRE 1 to pierwszy z dwóch satelitów NASA, które zmierzyć mają słabo zbadaną części energii promieniowania emitowanego przez Ziemię.

Każdy z nich posiada zminiaturyzowany spektrometr IR. Rejestrować będą energię promieniowania powierzchni Ziemi w dalekiej podczerwieni. Po raz pierwszy udokumentują zmienność strumieni widmowych w zakresie od 5 do 45 μm w skali godzinowej i sezonowej.

Naukowcy NASA liczą, że dane pozyskane przez satelity, szczególnie pomogą uzyskać wskazówki na temat utraty lodu morskiego, topnienia pokrywy lodowej i ocieplenia Arktyki - regionu, który zachowuje się jak termostat Ziemi, ponieważ reguluje klimat poprzez uwalnianie nadmiaru energii otrzymywanej w tropikach. Prawie 60% emisji w Arktyce występuje na długościach fal > 15 μm (FIR), które nigdy nie były systematycznie mierzone.

Satelity są zminiaturysowane, zbudowane zostały standardzie CubeSat o wielkości sześciu jednostek (6U).

Start rakiety z pierwszym satelitą PREFIRE 1 zaplanowany jest na 1 maja 2024 roku. Rakieta wystartuje z prywatnego firmowego kosmodromu Mahia w Nowej Zelandii.

Start tradycyjnie transmitowany będzie na żywo.

Oba satelity umieszczone zostaną na niskiej orbicie okołoziemskiej, na dwóch różnych orbitach okołobiegunowych (82-98 inklinacji) na wysokości 470-650 km

"Zmiany klimatyczne są niezwykle pilną sprawą dla nas wszystkich. To zaszczyt móc wspierać tę ważną misję i zaszczyt być nadal zaufanym dostawcą rakiet nośnych dla małych misji satelitarnych o dużym wpływie." - powiedział Peter Beck, założyciel i prezes firmy Rocket Lab.

Misja PREFIRE została przyznana firmie Rocket Lab w ramach programu NASA Venture Class Acquisition of Dedicated and Rideshare (VADR). Jest to pięcioletni kontrakt o wartości 300 milionów dolarów na umieszczenie ładunków naukowych i technologicznych NASA na amerykańskich komercyjnych rakietach nośnych.

PREFIRE dołączył do długiej listy misji NASA przyznanych Rocket Lab, w tym misji CAPSTONE wokół Księżyca, magistrali satelitarnej Lunar Photon, kolejnych startów satelitów TROPICS w ramach misji monitorowania huraganów NASA oraz misji NASA Starling.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: