Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Polus

Polus

Polus to rosyjska wojskowa stacja kosmiczna.

Powstanie

Pod koniec istnienia Związku Radzieckiego powstał jej prototyp, którego nie udało się umieścić na orbicie.


Stacja Polus na rakiecie nośnej Energia

Budowa

Prototyp stacji Polus składał się z 2 części:

  • FGB - moduł podobny do Zarja
  • TKS - statek kosmiczny TKS z napędem i systemem nawigacyjnym

Dane techniczne:

  • długość: 37 m
  • średnica: 4,1 m
  • waga: 77 t

Prototyp został całkowicie pokryty czarną farbą za wyjątkiem napisu "Polus" i "Mir-2". Prawdopodobnie służyło to jako kamuflaż, aby ukryć rzeczywistą naturę ładunku. Fotografie udostępnione wówczas przez rząd sowiecki pokazały rakietę z takiej perspektywy, z której nie można było dostrzec tajemniczego ładunku.

Docelowo stacje Polus miały stanowić bojowe stacje kosmiczne zapewniające ochronę antyrakietową oraz umożliwiające atak jądrowy z orbity.

Miały zostać wyposażone, z pogwałceniem umów międzynarodowych, w system bombardowania z orbity ładunkami jądrowymi MOBS (Multiple-Orbital Bombardment System).

Do samoobrony wyposażony miał zostać w miny kosmiczne, karabin maszynowy i lasery. Dlatego prototyp został wyposażony w wyrzucane cele i testowy system nakierowania laserowego.

Loty

Prototyp stacji Polus wystrzelony został 15 maja 1987 przy pomocy ciężkiej rakiety nośnej Energia. Został przymocowany do boku rakiety, tak jak wahadłowiec kosmiczny Buran lub Space Shuttle.

Błąd w oprogramowaniu stacji spowodował, że po jej separacji od rakiety nośnej nie zdołała ona osiągnąć prędkości orbitalnej i spłonęła w atmosferze. Jej szczątki wpadły do Pacyfiku.

Istnienie Polusa ujawnione zostało dopiero w 1996 roku. Szczegóły projektu jednakże pozostają nadal tajne.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: