Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Polska przystępuje do Europejskiej Agencji Kosmicznej

2012-06-14 Polska przystępuje do Europejskiej Agencji Kosmicznej

Polska przystępuje do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), na co zgodę wyraził polski rząd podczas posiedzenia Rady Ministrów.

Jak podaje Centrum Informacyjne Rządu, pozostało już tylko przedłożenie przez Ministra Spraw Zagranicznych umowy międzynarodowej i podjęcie stosownej uchwały przez Radę Ministrów, co powinno nastąpić w najbliższym czasie.

"Członkostwo w ESA jest sukcesem długofalowej polityki stawiającej na wzrost gospodarki poprzez innowacje i nowoczesne technologie. Przystąpienie do ESA to równocześnie kolejny krok w wymiarze integracji europejskiej - tym razem na polu technologicznym i naukowym." - powiedział Łukasz Wilczyński z Planet PR, współorganizator akcji "Polska w ESA", która miała na celu zbieranie podpisów pod petycją do premiera w kwestii członkostwa naszego kraju w tej prestiżowej organizacji międzynarodowej.

Szacuje się, że przystąpienie Polski do tej prestiżowej organizacji otworzy przemysłowi i ośrodkom naukowym możliwość zdobycia zleceń przemysłowych i badawczo-rozwojowych w wysokości 2 miliardów złotych oraz spowoduje powstanie wielu miejsc pracy w dziedzinie wysokich technologii.

Proces negocjacji członkowskich rozpoczął się jesienią 2011 roku, zaś negocjacje trwały do kwietnia 2012 roku.

"Formalne członkostwo w ESA rozpocznie się na jesieni 2012 roku (dokładna data nie jest jeszcze ustalona). Polityka kosmiczna Polski, za którą odpowiada Ministerstwo Gospodarki, ma na celu pobudzenie innowacyjności polskiego przemysłu, a także na wzrost jego produktywności. Roczna składka w ESA będzie wynosiła około 30 milionów euro. Głównym czynnikiem przemawiającym za przystąpieniem do agencji jest pełne otwarcie europejskiego rynku aero-kosmicznego dla polskich firm." - powiedział Mateusz Wolski z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP, współorganizator akcji.

Członkostwo w ESA poparło wiele organizacji społecznych - w tym m.in. Mars Society Polska, Planet PR, Polskie Towarzystwo Astronautyczne, Studenckie Koło Astronautyczne), środowiska naukowe oraz przemysłowe.

Ich przedstawiciele podkreślają szansę jaka otwiera się przed przemysłem dzięki pełnemu otwarciu rynku europejskiego - inwestycjami w tej dziedzinie są zainteresowane takie giganty jak Asseco, Bumar, czy WB Elecronics. Jednak za nimi idzie cały szereg mniejszych firm i instytutów badawczych - które będą mogły stać się podwykonawcami europejskich gigantów lotniczo-kosmicznych takich jak EADS Astrium, czy Tales-Alenia Space. Środowisko naukowe zyska dostęp do instrumentów światowej klasy (np. teleskopy orbitalne) oraz źródła finansowania dla nowych projektów badawczych.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: