Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Platforma startowa rakiety Angara A5 przepłynie statkiem

2020-06-22 Platforma startowa rakiety Angara A5 przepłynie statkiem

Ogromy stalowy stół startowy, ważący ponad 2 000 ton, popłynie na kosmodrom statkiem wzdłuż północnych brzegów Eurazji.

Platforma startowa stanowić ma wyposażenie nowego rosyjskiego kosmodromu Wostocznyj (z ros. Wschodni) na Dalekim Wschodzie. Statek przetransportuje je w lipcu 2020 roku Północną Drogą Morską. Jest to łączący Atlantyk i Pacyfik sezonowy szlak żeglugowy wzdłuż północnych brzegów Eurazji.


Jej główne, duże fragmenty platformy popłyną statkiem Barentz (grafika: Roskosmos)

Statek popłynie z Sewewerdowińska po wodach Oceanu Arktycznego, następnie Cieśniną Beringa dotrze do dalekowschodniego portu Sowiecka Gawań. Tam ładunek zostanie załadowany na barkę, która następnie ruszy rzekami Amur oraz Zeja (lewy dopływ Amuru) dostarczając elementy na kosmodrom.


Mniejsze fragmenty platformy startowej już ruszyły drogą kolejową w długą podróż z Sewerodwińska (grafika: Roskosmos)

Prace nad instalacją platformy startowej na kosmodromie rozpocząć się mają 1 września 2020 roku. Budowa ma zostać zakończona do końca 2022 roku, aby zapewnić pierwsze wystrzelenie rakiety nośnej Angara A5 w 2023 roku.

Cały kompleks startowy Angary umożliwić ma do 10 startów rocznie. Zajmie powierzchnię 109 hektarów i wymagać będzie wybudowania ponad 100 rożnych budynków i budowli. Obecnie w budowie znajduje się 17 obiektów.


W szczycie obciążenia przy budowie pracować ma do 5 tysięcy osób (grafika: Roskosmos)

Ciężka rakieta nośna Angara A5, zdolna do wynoszenia na niską orbitę okołoziemską ładunków o masie ponad 35 ton, zastąpić ma nie tylko częściowo używane do tej pory rosyjskie rakiety. Umożliwić ma także realizację ambitnych planów Rosjan - m.in. lotu na Księżyc czy nowej stacji orbitalnej.


Angara A5 (grafika: Mil.ru)

Pierwsze wystrzelenie Angary A5 z kosmodromu Wostocznyj planowane jest na 2023 roku, a już w 2025 rakieta wynieść ma na orbitę pierwszy załogowy statek kosmiczny.

Wcześniej, bo jeszcze w tym 2020 roku, będziemy mieli okazję oglądać lot potężnej Angary A5. Startować będzie bowiem z innego rosyjskiego kosmodromu Plesieck, położonego 800 km na północ od Moskwy.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: