Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Pierwsza załogowa misja SpaceX wraca na Ziemię

2020-08-01 Pierwsza załogowa misja SpaceX wraca na Ziemię

Po dwóch miesiącach na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) na Ziemię wraca załoga pierwszego załogowego lotu SpaceX.


Na Ziemię wracają Doug Hurley i Bob Behnken (grafika: SpaceX)

Kapsuła rozpocznie proces odłączania się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) dnia 2 sierpnia 2020 o godz. 01:34 czasu polskiego (1 sierpnia, 23:34 czasu uniwersalnego UTC). Po około 19 godzinach statek rozpocznie deorbitację, czyli wejście w atmosferę Ziemi i wodowanie u wybrzeża Florydy.


Po prawej załogowy Dragon zadokowany do ISS (grafika: NASA)

Podczas powrotu na Ziemię kapsuła poruszać się będzie z szybkością ponad 28 tys. km/h. Ze względu na tarcie powietrza, w momencie wejścia w gęstsze dolne warstwy atmosfery, rozgrzeje się ona do prawie 2 tys. stopni Celsjusza.


Kokon zjonizowanego powietrza wokół kapsuły uniemożliwiać będzie w tym czasie kontakt radiowy z załogą - na na około 6 minut (grafika: SpaceX)

Na około wysokości 5,5 km otworzą się wpierw dwa pierwsze spadochrony spowalniające. Po nich na wysokości około 1,8 km otworzone zostaną cztery główne spadochrony.

Wodowanie planowane jest na 2 sierpnia o godz. 20:42 czasu polskiego (18:42 czasu uniwersalnego UTC). Odbyć się ma w zależności od lokalnych warunków pogodowych na Zatoce Meksykańskiej lub na Atlantyku przy wschodnim wybrzeżu Florydy.

Na załogę czekać będą dwa statki ratownicze:

Powyższe operacje transmitowane będą przez NASA TV - oficjalny kanał telewizyjnej amerykańskiej agencji kosmicznej. Transmisja na żywo rozpocznie się 1 sierpnia o godzinie 23:15 czasu polskiego (21:15 UTC) i trwać będzie aż do wodowania.


Okno transmisji NASA

Transmisję prowadzić będzie także SpaceX.


Okno transmisji oddokowania od SpaceX


Okno transmisji fazy powrotu od SpaceX


Okno transmisji wodowania od SpaceX

Będzie to pierwsze od 1975 roku lądowanie załogi wracającej z kosmosu na wodzie. Ostatnim wodowaniem było lądowanie ostatniej kapsuły Apollo w ramach misji Apollo-Sojuz. Od tego czasu wszystkie załogowe lądowania (Amerykanów, Rosjan i Chińczyków) odbywały się na lądzie.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: