Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Peregrine Lander

Peregrine Lander

Peregrine Lander to budowany amerykański lądownik księżycowy.


Lądownik księżycowy Peregrine Lander (grafika: Astrobotic)

Peregrine Lander stanowić ma pierwszy prywatny lądownik na Księżycu.

Budowany przez amerykańską firmą Astrobotic lądownik będzie mógł przenosić na Księżyc ładunki o wadze 90 kg.

Lądownik wyposażony jest w pięć silników rakietowych. Umożliwią one podróż do Księżyca, korekcje kursu po drodze, wejście na orbitę Srebrnego Globu i w końcu lądowanie na nim.

Silniki napędzane są przez paliwo rakietowe składające się z monometylohydrazyny (MMH) oraz MON 25 (mikstura tlenków azotu). To paliwo hipergolowe, tzn. zapala się samoczynnie gdy zmieszają się składniki.

Zmiany orientacji lądownika zapewni komplet czterech zestawów małych silniczków manewrowych.

System nawigacji lądownika wpierany jest przez dopplerowski LiDAR oraz nawigację względną po ternie (TRN, Terrain Relative Navigation). Skanującąc powierzchnię Księżyca podczas lądowania mogą one samoczynnie wykrywać a następnie unikać zagrożeń jak np. zbocza, skały czy kratery. Cztery nogi służą do zamortyzowania lądowanie i stabilizacji lądownika.

Zasilanie elektryczne lądownika zapewniana jest przez umieszczone na jego górze ogniwa słoneczne, które są skierowane w stronę Słońca. Prąd elektryczny o napięciu 28 wolt zapewnia zasilenie operacyjne oraz grzałek dla ładunku użytecznego. Energia jest przechowywana w akumulatorze litowo-jonowym (Li-Ion) i wykorzystywana przez lądownik, gdy Słońce jest niewidoczne.

Dane techniczne lądownika Peregrine Lander:

  • wysokość: 1,9 m
  • średnica: 2,5 m
  • ładunek: 90 kg

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: