Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Ostatni start rakiety nośnej Rokot

2019-12-27 Ostatni start rakiety nośnej Rokot

Rosyjskie rakiety nośne Rokot, stanowiące cywilną modyfikację starych międzykontynentalnych pocisków balistycznych, przeszły do historii.


Ostatni start

Ostatni start rakiety nośnej Rokot miał miejsce w piątek, 27 grudnia 2019 roku. Odbył się z kosmodromu Plesieck, który ma stanowisko startowe przystosowane do startów rakiet Rokot.

Rokot to rakieta trzystopniowa na paliwo płynne. Dwa pierwsze jej stopnie pochodziły z radzieckiego pocisku międzykontynentalnego UR-100N. Trzeci stopień stanowił Briz-KM odpowiedzialny na umieszczenie ładunku na docelowej orbicie. Całkowita masa Rokota wynosiła 107 ton przy dugości długość 29 metrów i średnicy 2,5 metra. Rakieta zdolna była umieścić ładunek do 2 ton na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO).

Pierwszy start rakiety Rokot, jeszcze suborbitalny, miał miejsce w 1990 roku. Pierwszy satelita wyniesiony został nią w 1994 roku.


Ostatni lot rakiety Rokot

W sumie przeprowadzono 34 starty rakiety, z czego dwa z zakończyły się niepowodzeniem, jeden częściowym sukcesem. Wyniosły one około 70 obiektów o różnym zastosowaniu.

Komercyjny start rakiety Rokot kosztował około 13-15 mln dolarów. Loty były sprzedawane przez Eurockot Launch Services GmbH. To spółka joint venture z siedzibą w Bremie w Niemczech pomiędzy europejską Astrium (51%) i rosyjskimi zakładami im. Chruniczewa (49%).

Podczas swojego ostatniego lotu rakieta wyniosła trzy małe satelity telekomunikacyjne Gonets-M. Umieszczone one zostały na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO).


Satelity Gonets-M (grafika: ISS Reshetnev)

Wyniesione satelity to część drugiej generacji konstelacji Gonets, będącej cywilną wersją wojskowej systemu łączności Strela. Satelity Gonets umieszczone są na orbicie kołowej o wysokości 1350-1500 km i transmitują małe pakiety danych między stacjami naziemnymi i mobilnymi terminalami, w momencie kiedy satelita przelatuje "nad głową".


Satelita Gonets-M (grafika: ISS Reshetnev)

Wykorzystywane są one do transmisji danych, monitorowania aktywów jak np. statki, zdalnego sterowania sieciami energetycznymi i rurociągów czy też w meteorologii.

Satelity zbudowane zostały przez zakłady im. Rieszetniowa. To państwowa spółka będąca liderem produkcji satelitów i systemów satelitarnych w Rosji.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: