Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > NISAR

NISAR

NISAR to budowany amerykańsko-indyjski satelita radarowy.


radarowy satelita obserwacyjna NISAR (grafika: NASA)

Powstawanie

NISAR (pełna nazwa NASA-ISRO Synthetic Aperture Radar) to wspólne przedsięwzięcie amerykańskiej agencji kosmicznej NASA i jej indyjskiego odpowiednika ISRO.

Będzie to najdroższy satelita obserwacyjny świata. Jego przewidywany koszt to 1,5 mld dolarów. Obserwować ma najbardziej skomplikowane procesy zachodzące na Ziemi. Obejmują one m.in. zaburzenia ekosystemu, topnienie pokrywy lodowej czy zagrożenia naturalne, takie jak trzęsienia ziemi, tsunami, wulkany i osuwanie się ziemi.

Budowa

Głównym przyrządem pomiarowym satelity będzie radar z syntetyczną aperturą (Synthetic Aperture Radar, w skrócie SAR). W przeciwieństwie do tradycyjnych optycznych satelitów obserwacyjnych radar umożliwia dokładne obrazowanie powierzchni Ziemi niezależnie od warunków pogodowych - także w nocy i przy zachmurzeniu.

Radar działać będzie w 2 częstotliwościach:

  • pasmo L (fale 24 cm)
  • pasmo S (fale 12 cm)

Jego charaterystyczna antena siatkowa będzie miała 12 metrów średnicy. Satelita będzie stabilizowany w trzech osiach.

Zasilenie satelity zapewnią panele słoneczne.

Satelita zostanie wyniesiony w 2022 roku na pokładzie indyjskiej rakiety nośnej GSLV Mk II z kosmodromu Sriharikota. Umieszczony zostanie na niskiej orbicie okołoziemskiej, na wysokości około 750 km. Będzie to orbita heliosynchroniczna (SSO), czyli nad danym obszarem satelita przelatywać bedzie zawsze o tym samym czasie miejscowym.

Cała Ziemia obrazowana ma być 4-6 razy w miesiąca w rozdzielczości od 5 do 10 metrów.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: