Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Nigeria

Nigeria

Nigeria jest obok Republiki Południowej Afryki (RPA) jedynym afrykańskim krajem, który posiada własne obiekty w przestrzeni kosmicznej.

Agencja kosmiczna

Nigeryjski program kosmiczny prowadzony jest przez utworzoną 5 maja 1999 roku nigeryjską agencję kosmiczną NASRDA (skrót od National Space Research and Development Agency).

Sztuczne satelity

Pierwszym efektem pracy nigeryjskiej agencji kosmicznej był satelita NigeriaSat-1 o masie 90 kg. Ten satelita obserwacyjny został wyniesiony na orbitę wokołoziemską przez rosyjską rakietę nośną Kosmos 3M w dniu 27 września 2003 roku. Był to drugi afrykański sztuczny satelita (pierwszym był wyniesiony w 1999 roku przez RPA satelita SUNSAT-1).


Zdjęcie satelitarne wykonane przez satelitę NigeriaSat-1 przedstawiające Nowy Orlean zniszczony przez huragan Katrina (grafika: NASRDA)

Kolejnym był satelita telekomunikacyjny NigComsat-1, który był pierwszym geostacjonarnym satelitą Afryki (GEO). Ten został wyniesiony na orbitę 13 maja 2007 na pokładzie chińskiej rakiety nośnej Chang Zheng 3B. Niestety w listopadzie rok później przestał on działać. Satelitę utracono.

W sierpniu 2011 roku wzniesione zostały 2 kolejne satelity obserwacyjne NigeriaSat-2 i NigeriaSat-X na pokładzie rosyjskiej rakiety nośnej Dniepr.


NigeriaSat-2 i NigeriaSat-X podczas załadunku na rakietę nośną Dniepr (grafika: SSTL)

Przyszłość

Nigeria w ciągu kilku następnych lat zamierza być zdolną do budowy satelitów wyłącznie własnymi siłami, bez pomocy zagranicznych firm.

Ze względu na korzystne połączenie przy równiku rozważa się nad pracami na rakietami nośnymi zdolnymi do wynoszeni obiektów we współpracy z Ukrainą. Byłby one wystrzeliwane ze zbudowanego w Nigerii kosmodromu pod 2025 roku.

Do 2030 roku Nigeria chce także zbudować i wystrzelić sondę kosmiczną badającą Księżyc.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: