Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Niemcy pracują nad łapaczem rakiet nośnych

2019-03-19 Niemcy pracują nad łapaczem rakiet nośnych

Niemiecka agencja kosmiczna DLR chce, aby w przyszłości odzyskiwać pierwszy stopień rakiet nośnych przez łapanie go w powietrzu na hol przez samolot transportowy.

"W opatentowanym procesie przechwytywania w powietrzu, skrzydlaty stopień rakiety w trakcie lotu jest automatycznie przechwytywany przez samolot transportowy, a następnie odholowywany z powrotem do miejsca lądowania. Tam holowany stopień jest uwalniany i ląduje on już niezależnie, jak szybowiec." - powiedział Martin Sippel z niemieckiej agencji kosmicznej DLR.


Kosz łapiący dla samolotu transportowego i dron Prometheus symulujący łapany stopień rakiety nośnej (grafika: DLR)

Odzysk pierwszego stopnia przynieść ma niższe koszty wynoszenia ładunków w kosmos, bowiem to pierwszy stopień (szczególnie silniki) stanowi najdroższą część każdej rakiety nośnej.


Docelowa sekwencja łapania (grafika: DLR)

Projekt FALCon prowadzony jest przez Instytut Systemów Kosmicznych z Bremy, część niemieckiej agencji kosmicznej DLR. Prace nad nową technologią prowadzone są we współpracy z 6 międzynarodowymi partnerami. Na projekt DLR otrzymało 2,6 mln euro finansowania od Komisji Europejskiej.

Program ma potrwać 3 lata począwszy od marca 2019 roku. Docelowo wykonane mają być testy w locie z wykorzystaniem małych demonstratorów testujących autonomiczne wychwytywanie i holowanie.


Etapy projektu (grafika: DLR)

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: