Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > New Glenn - nowa rakieta szefa Amazona

2016-09-14 New Glenn - nowa rakieta szefa Amazona

Jeff Bezos zaprezentował potężną rakietę nośną New Glenn. Ma ona wynosić na orbitę m.in. załogowe statki kosmiczne.

Do tej pory firma Blue Origin zbudowała rakietę nośną New Shepard. Ze względu jednak na swoją wielkość umożliwia ona tylko loty suborbitalne, niemożliwe jest wejście na orbitę okołoziemską. Do tej pory odbyły się nią loty bezzałogowe, jednakże firma pracuje nad przystosowaniem jej do lotów załogowych - dla turystyki kosmicznej. Turyści kosmiczni osiągać mają wysokość ponad 100 km. Jest to wyżej niż tzw. linia Karmana, umowna granica pomiędzy atmosferą Ziemi i przestrzenią kosmiczną.

Zapowiedziana rakieta New Glenn ma umożliwiać pójście dalej - czyli możliwość wyniesienia obiektów już na orbitę. Z niej można lecieć dalej.

W największej konfiguracji rakieta nośna New Glenn ma mieć wysokość 95 metrów i umożliwiać wyniesienie na niską orbitę okołoziemską (LEO) ładunku o masie 40 ton.


New Glenn ma być większy niż Falcon 9 firmy SpaceX oraz Space Launch System agencji NASA. Ustępować będzie tylko historycznej rakiecie Saturn V, która zabrała ludzi na Księżyc (grafika: Blue Origin)

Pierwszy stopień ma być napędzany poprzez 7 silników rakietowych BE-4 na ciekły metan i ciekły tlen (LOX). Drugi stopień ma mieć taką samą średnicę jak pierwszy i wykorzystywać 1 silnik BE-4. Opcjonalny trzeci stopień napędzany ma być przez silnik BE-3U na ciekły wodór i ciekły tlen (LOX).

Rakieta ma mieć średnicę 7 metrów. Podobnie jak u rakiet konkurencyjnej SpaceX pierwszy stopień rakiety New Glenn po starcie ma także wracać na Ziemię dzięki pionowemu lądowaniu na "słupie ognia". Obniżyć to ma koszty użytkowania rakiety - silniki oraz zbiorniki pierwszego, największego stopnia rakiety to najdroższy jej element.

New Glenn swój pierwszy lot wykonać ma jeszcze przed 2020 rokiem. Starty dobywać się mają z Kompleksu 36 na z kosmodromu Canaveral na Florydzie (USA). Został on wyleasingowany przez firmę.

Podobnie jak w przypadku mniejszej rakiety New Shepard, która już niedługo wykona pierwszy lot załogowy rakieta New Glenn nawiązuje do pierwszych amerykańskich astronautów, W tym przypadku Johna Glenna, który jako pierwszy w 1962 roku Amerykanin okrążył Ziemię.

W perpektywie kilku(nastu) lat New Glenn w segmencie ciężkich rakiet nośnych konkurować będzie z innymi rakietami:

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: