Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Moon Village

Moon Village

Moon Village to proponowana przez Europejską Agencję Kosmiczną stacja kosmiczna na Księżycu, następca orbitującej wokół Ziemi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).


Wizualizacja Moon Village (grafika: ESA, Foster+Partners

Koncepcję Moon Village przedstawił Jan Woerner, szef Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA. Jej budowa ruszyć by miała około 2020 roku, zaś rozpocząć działanie w 2030 roku.

"Na dzień dzisiejszy dla eksploracji kosmosu widzę Moon Village jako idealnego następcę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej." - powiedział Woerner.

Podobnie jak Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) także Moon Village powstałaby w wyniku międzynarodowej współpracy państw oraz organizacji związanych z kosmosem. Czas nagli bo ISS przejść będzie musiała na emeryturę.

ESA zauważa, że zarówno Rosja jak i Chiny planują misje załogowe na Księżyc i byłby dobrym pomysłem, aby uczynić je częścią proponowanego planu Moon Village. Rosja także planuje budowę nowej, własnej stacji kosmicznej po ISS.

USA, Rosja, Kanada i Japonia zadecydowały, że przedłużą korzystanie z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) o kolejne 4 lata. Zatem działać będzie ona do 2024 roku. Na razie Unia Europejska swój czas zaangażowania określa na 2020 rok.

Podobnie do ISS także Moon Village służyć miałaby do badań naukowych, ale także do turystyki kosmicznej, a nawet do górnictwa pozaziemskiego (pozyskiwanie surowców z regolitu księżycowego).


Robot będący jeżdżąca drukarką 3D wykonuje z regolitu kopułę habitatu (grafika: ESA, Foster+Partners)

Moon Village składać się ma ze struktur tworzonych przez druk 3D i roboty z wykorzystaniem regolitu Księżyca jako materiału budowlanego. Ludzie przybyliby do Moon Village po wybudowaniu bazy.

Budowa


Wizualizacja wnętrza habitatu Moon Village (grafika: ESA, Foster+Partners)

Koncepcja opracowana przez ESA z firmą architektoniczną Foster+Partners zakłada, że z Ziemi na Księżyc przetransportowane by zostały cylindryczne moduły.

Po lądowaniu na Księżycu byłby nadmuchiwana kopuła. Na nią nakładane byłby warstwy regolitu przez robota wyposażonego w drukarkę 3D. Wydrukowane kopuły chroniłby kosmonautów przed promieniowaniem kosmicznym i mikrometeorytami.


1,5 tonowy blok o strukturze komórkowej będący drukiem 3D stworzony przez ESA z symulowanego gruntu księżycowego (grafika: ESA, Foster+Partners)

Trwają już prace na wydrukiem bloków z regolitu księżycowego. Prowadzą je m.in. firmy Monolite z Wielkiej Brytanii i Alta SpA z Włoch. Obecne drukarki mogą wydrukować w ciągu godziny bloki o powierzchni 2x3,5 metra. Dzięki tak dużej szybkości budowy cała wioska mogłaby być wybudowana w jeden tydzień.


(grafika: ESA, Foster+Partners

Do testów wykorzystują one symulowany grunt księżycowy tworzony z bazaltowych skał wulkanicznych z centrum Włoch. Skład prawdziwego regolitu znany jest m.in. z próbek programu Apollo).

Symulowany grunt księżycowy mieszany jest z tlenkiem magnezu. Bloki tworzone są przez dodanie płynnego spoiwa. Wyzwaniem jest to, że płyny w próżni odparowują - zatem spoiwo dodawane jest jako krople przez dysze wewnątrz materiału. Utrzymywane jest w ten sposób przez siły kapilarne.


Prototypowa drukarka D-Shape brytyjskiej firmy Monolite wykorzystywana m.in. do druku rzeźb (grafika: ESA)

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: