Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > MKA-R

2022-04-29 MKA-R

Odbył się pierwszy orbitalny start rosyjskiej rakiety nośnej Angara 1.2.


Angara przed startem (grafika: mil.ru)

Start rakiety odbył się 29 kwietnia 2022 roku z kosmodromu Plesieck w Rosji. Niestety start nie był transmitowany na żywo.

Start odbył się na zlecenie rosyjskiego ministerstwa obrony. Wynoszonym ładunkiem był wojskowy satelita radarowy MKA-R. Wyposażony on jest w pokładowy radar z syntetyczną aperturą, tzw. SAR (Synthetic Aperture Radar).

Angara to rodzina rosyjskich rakiet nośnych, które zastąpić mają dotychczas używane rakiety nośne. Rakiety Angara budowane są przez zakłady Chruniczewa. Wersje różnią się liczbą uniwersalnych dwustopniowych modułów rakietowych Universal Rocket Module (URM). Lekka Angara 1.2 ma pojedynczy taki moduł, ciężka Angara A5 to pięć takich modułów w pęku.

Angara 1.2 ma ponad 40 m wysokości, waży ponad 170 t podczas startu i nośność 3,8 t na niską orbitę okołoziemską (LEO). W 2014 prototyp tej rakiety, oznaczony jako Angara 1.2PP, wykonał lot suborbitalny. Wówczas to zamiast ładunku użytecznego na pokładzie rakiety był symulator masy 1,4 t.


Rakiety Angara są jednorazowe (grafika: mil.ru)

Rakietom Angara trudno będzie dotrzymać kroku zachodnim konkurentom, bowiem te konstrukcje na obecny czas są już przestarzałe (pierwszy start Angary 1 pierwotnie przewidziany był na 2002 rok!). Najdroższe pierwsze stopnie nie są odzyskiwane, co przełoży się na wysoki koszt startu i zapewne zawęzi krąg użytkowników do głównie rosyjskich zamawiających.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: