Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Mars 1

Mars 1

Mars 1 to pierwsza sonda kosmiczna, która dotarła w pobliże planety Mars.

Budowa

Mars 1 był zmodyfikowaną sonda kosmiczną Wenera w kształcie cylindra o średnicy 1 m i długości 3,3 m. Z rozłożonymi panelami słonecznymi i radiatorami sonda mierzyła 4 m rozpiętości. Cylinder kodłuba dzielił się na 2 części. Górne 2,7 m cylindra stanowiło moduł orbitalny, zawierający pokładowy system napędowy i kierujący. Moduł eksperymentów, zawierający przyrządy naukowe mieścił się w dolnych 60 cm cylindra.

Do głównej komunikacji z Ziemią sonda miała paraboliczną antenę o wysokim zysku i średnicy 1,7 m. Komunikacja odbywała się na falach centymetrowych. Dodatkowo miała antenę dookólną i anteną półkierunkową. Nadajnik 8 cm, zamontowany w module naukowym, miał transmitować obrazy TV.

Zasilenia sondy było zapewniane przez 2 skrzydła paneli słonecznych o łącznej powierzchni 2,6 m2. Ładowały one także akumulator kadmowo-niklowy CdNi o pojemności 42 Ah.

Lot

Przed wysłaniem Marsa 1 próbowały tego odbyły się 3 inne sondy zonaczone 2MV-4 nr 1, Mars 1M nr 2 oraz Mars 1M nr 1.

21 marca 1963 roku, gdy statek kosmiczny znajdował się w odległości 106 760 000 km od Ziemi w drodze na Marsa, komunikacja ustała, prawdopodobnie z powodu awarii systemu orientacji anteny statku kosmicznego.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: