Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > 55 lat temu Mariner 4 po raz pierwszy sfotografował inną planetę

2020-07-14 55 lat temu Mariner 4 po raz pierwszy sfotografował inną planetę

Mariner 4 była pierwszą sondą kosmiczną, która z bliska zrobiła zdjęcia innej planety.


Sonda kosmiczna Mariner 4 wystrzelona została 28 listopada 1964 roku (grafika: NASA)

15 lipca 1965 roku sonda Mariner 4 przeleciała obok Marsa na dystansie zaledwie 9 844 km. W ciągu 22 minut przelotu sonda wykonała 22 zdjęcia. Zostały one zapisane na magnetofonie taśmowym, z którego w ciągu następnych dni przesłane zostały drogą radiową na Ziemię.


Zdjęcie Marsa wykonane przez sondę Mariner 4 (grafika: NASA)


Start sondy i wykonane ujęcia

Choć zdjęcia obejmowały tylko 1% powierzchni to ukazały one księżycowy wygląd Czerwonej Planety z widocznymi kraterami po uderzeniach.

Mariner 4 stanowił powtórzenie wcześniejszej misji Mariner 3 sprzed 3 tygodni. Wówczas to NASA użyła po raz pierwszy nowej, lekkiej owiewki ładunku wykonanej z włókna szklanego. Stopiła się on jednakże podczas startu na skutek ciepła tarcia i nie mogła się poprawnie otworzyć skazując sondę na stracenie.

Mariner 4 (z ang. marynarz) był pierwszą sondą kosmiczną, który nawigowała z wykorzystaniem gwiazd, podobnie do dawnych marynarzy. Wykorzystywała do tego jasną gwiazdę Konopus, drugą po Syriuszu pod względem jasności gwiazdę nocnego nieba.

Planowany czas życia sondy wynosił nie więcej niż 8 miesięcy do spotkania Marsa. jednakże na orbicie słonecznej przeżyła trzy lata, prowadząc badania słonecznego wiatru. Komunikacja z nią była możliwa do 20 grudnia 1967 roku.


Do odbioru pierwszych zdjęć Marsa wykorzystano m.in. 64 metrową antenę Goldstone (grafika: NASA)

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: