Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > MAGNETO

MAGNETO

Do pierwszego orbitalnego lotu startuje nowa amerykańska rakieta nośna Firefly Alpha.


Rakieta Firefly Alpha przed startem (grafika: Firefly Aerospace)

Na swoim pokładzie wyniesie ona MAGNETO. Jest to zminiaturyzowany satelita, który z orbity zmierzy pole magnetyczne Ziemi.

Satelita zbudowany został przez Space Engineering Research Center (SERC; pol. Centrum Badań Inżynierii Kosmicznej) na uniwersytecie południowokalifornijskim (University of Southern California, w skrócie USC). Stworzony został przez studentów tej uczelni w ciągu jednego roku akademickiego (dwów semestrów).

Jest to miniaturowy satelita typu CubeSat o wielkości kostki 1,5U. Głównym jego celem jest stworzenie mapy natężenia pola magnetycznego Ziemi.


Wizualizacja satelity MAGNETO (grafika: SERC)

Satelita używa gotowych, ogólnodostępnych "z półki" (tzw. COTS) tanich czujników do pomiaru pola magnetycznego. Czujniki pochodzą od firmy Omega Engineering, która pomagała także przy projekcie.

Zebrane informacje o polu magnetycznym satelita wysłać będzie łączem radowym UHF na Ziemię (downlink).


Naziemne centrum odbiorcze zespołu w Los Angeles (grafika: SERC)

Dane z wynikami pomiarów będą odbierane przez własne naziemne centrum satelitarne SERC jak i przez radiomamatorów na całym świecie. Nie będzie możliwości sterowania i wysłania danych do niego (uplink).

Dane zostaną porównanie z droższą misją ESA Swarm, aby zademonstrować, że "małe i tanie nie znaczy niedokładne". Zespół mówi o koszcie rzędu setki razy niższym niż budowa dużego satelity z dedykowanymi instrumentami naukowymi.

Satelita MAGNETO wyniesiony zostanie na niską orbitę okołoziemską (LEO) na pokładzie nowej amerykańskiej rakiety nośnej Firefly Alpha. Zamiast wynosić symulator masy, używany podczas dziewiczych testowych lotów, firma Firefly Aerospace zaoferowała darmowe miejsce na pokładzie rakiety uniwersytetom i wyższym szkołom.

Przewidywany okres życia satelity na orbicie to 1-3 miesiące.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: