Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > Łuna 9 Łuna 9Łuna 9 to rosyjska sonda kosmiczna, która jako pierwsza wylądowała na innym niż Ziemia ciele niebieskim (Księżycu).
ZSRR podejmowało próby miękkiego lądowania na Księżycu od 1963 roku. Po 11 nieudanych próbach udało się dopiero za 12 razem.
Łuna 9 została wyniesiona w kosmos 31 stycznia 1966 roku na pokładzie rakiety nośnej Mołnia-M (pochodna rakiety Sojuz). Po osiągnięciu niskiej orbity wokółziemskiej uruchomiono napęd rakietowy, aby wejść na trajektorię w kierunku Księżyca.
Po udanym miękkim lądowaniu na powierzchni Księżyca w dniu 3 lutego 1966 roku o 18:44 czasu uniwersalnego (UTC) Łuna 9 przekazała po raz pierwszy w historii zdjęcia z powierzchni Księżyca. W sumie udało się przesłać kilkadziesiąt zdjęć, z których można były stworzyć panoramy powierzchni Księżyca.
Lądowanie miało miejsce na pozycji 7,13°N, 60,36°W, na Oceanie Burz (łac. Oceanus Procellarum) - największym morzu księżycowym na zachodnim skraju widocznej strony Księżyca. Lądownik wysłał dane i zdjęcia przez 75 godzin, aż do wyczerpania się baterii.
Rosjanom udało się wyprzedzić USA o zaledwie kilka miesięcy. Amerykański lądownik Surveyor wylądował 2 czerwca 1966 roku. Amerykanom lądowanie udało się już za pierwszym podejściem. Próby Rosjan łagodnego lądowania na Księżycu:
BudowaDane techniczne:
Sonda kosmiczna Łuna 9 składała się z 3 części:
Lądownik miał masę 99 kg. Był to hermetycznie zamknięty pojemnik, który zawierał kamerę fotograficzną wraz z systemem ruchomych luster pozwalających na wykonanie zdjęć całej okolicy, sprzęt radiowy, system kontroli temperatury, źródła zasilania, przyrządy naukowe oraz programator czasowy. Lądownik przypominał kształtem kwiat, którego cztery ruchome panele otwierały się i rozkładały na zewnątrz, stabilizując w ten sposób sondę po osiągnięciu przez nią powierzchni Księżyca.
Udane lądowanie na Księżycu odpowiedziało na wiele pytań. Jednym z najważniejszych było to, czy na Księżycu w ogóle się da wylądować? Zarówno radzieccy jak i amerykańscy naukowcy bali się, że powierzchnia Księżyca pokrywać może być całkowicie drobnym pyłem w której utoną lądujące pojazdy. Łuna 9 była jedną z sond kosmicznych długiej serii Łuna, znanej także jako Łunnik. Po niej były następne jak:
Wsparcie
|