Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Lądownik MASCOT na planetoidzie Ryugu

2018-10-12 Lądownik MASCOT na planetoidzie Ryugu

W ramach japońskiej misji Hayabusa 2 lądownik MASCOT osiadł na powierzchni planetoidy Ryugu i badał ją przez kilkanaście godzin.

Lądownik MASCOT nie posiada własnego napędu i po oderwaniu się od sondy kosmicznej Hayabusa 2 z wysokości 51 metrów wylądował swobodnie opadając przy wykorzystywaniu bardzo słabej grawitacji planetoidy. Przyciąganie grawitacyjne na Ryugu to tylko 1/66 500 ziemskiego.


Trajektoria lądowania MASCOT - na żółto kolejne pozycje lądownika, na niebiesko rzut tych położeń na powierzchni asteroidy oraz dalej odbijanie się lądownika od niej. Widoczny jest także cień samej sondy Hayabusa.(grafika: DLR)

Lądownik dotknął powierzchni po 6 minutach. Po kolejnych 8 "odbiciach" z powierzchnią w końcu spoczął on na skałach.


Zdjęcia z lądownika chwilę przed kontaktem z powierzchnią planetoidy (grafika: DLR)

Następnie rozpoczął badania, które trwały ponad 16 godzin - aż do wyczerpania się jego akumulatorów.

Ryugu to asteroida typu C. Bogata w węgiel jest przedstawicielem najstarszych ciał niebieskich naszego Układu Słonecznego liczącego sobie 4,5 mld lat. Jest to pierwotny budulec planet i jedna z 17 000 znanych tzw. obiektów bliskich Ziemi (Near-Earth objects; NEO).

Miejsce lądowania zostało nazwane Kraina Czarów. Wygląd powierzchni był dużym zaskoczeniem dla naukowców. Spodziewali się oni ujrzeć regolit - rozdrobnioną drobno materię podobną do ziemskiego piasku. Zamiast tego na powierzchni pełno jest jednak ostrych kamieni o różnej wielkości.

Przy lądowniku MASCOT pracowały 3 kraje: Japonia, Francja i Niemcy.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: