Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Lądowanie chińskiej sondy na Księżycu

2013-12-13 Lądowanie chińskiej sondy na Księżycu

Przed Za nami pierwsze od 37 lat miękkie lądowanie na powierzchni Książyca! Dokonać tego mają Dokonali tego Chińczycy, a dokładniej ich sonda Chang'e 3 w sobotę, 14 grudnia 2013 roku.

Z ostatniej chwili: Udało się! Chińska sonda wylądowała na Księżycu.

Chińskie miękkie lądowanie na Księżycu


Łazik księżycowy (grafika: Xinhuanet)

Jako miejsce lądowania wybrano Zatokę Tęcz (Sinus Iridum). To obszar na widocznej stronie Księżyca, który powstał po uderzeniu w Księżyc dużego obiektu. Po tym zderzeniu został wypełniony lawą dzięki czemu to obszar płaski, nie zawierający żadnych znaczących kraterów.

Misja Chang'e 3 jest częścią chińskiego programu księżycowego. Na ważącą niecałe 4 tony sondę składają się:

  • lądownik księżycowy
  • łazik księżycowy Yutu (Jadeitowy Królik).

Lądownik służący do miękkiego lądowania stanowić ma stację przekaźnikową między łazikiem a Ziemią. Wyposażony jest we własne kamery oraz instrumenty naukowe do badań powierzchni i obserwacji astronomicznych.


Lądownik księżycowy z łazikiem (grafika: Xinhuanet)

Łazik to sześciokołowy pojazd zasilanym przez panele słoneczne i generator radioizotopowy. Po lądowaniu wyjedzie on z lądownika. Posiada on 3 zestawy kamer: umieszczoną umieszczoną na wysokim maszcie kamerę panoramiczną oraz kamery służące do nawigacji i inżynieryjne. Wyposażony jest także w składane ramię z instrumentami badawczymi służącymi do badań spektroskopowych regolitu księżycowego. Radar podpowierzchniowy umożliwić ma zbadanie skorupy Księżyca do głębokości kilkuset metrów.



Start rakiety nośnej Długi Marsz 3B / Chang Zheng 3B z sondą Chang'e 3

Dotychczasowy przebieg misji Chang'e 3 w skrócie:

  • 1 grudzień 2013 - start rakiety nośnej wynoszącej sondę z chińskiego kosmodromu Xichang
  • 6 grudzień 2013 - sonda wchodzi na orbitę wokół Księżyca
  • 14 grudnia 2013 - planowane udane miękkie lądowanie sondy na powierzchni Księżyca

Chiński program księżycowy

Chiński program księżycowy rozpoczął się w 1998 roku, kiedy to rozpoczęto planowanie misji poprzez wyznaczenie dla niego naukowych celów i przewidując stojące techniczne wyzwania. Na początku 2004 roku program został zatwierdzony jako Projekt Chang'e. Nazwa pochodzi od mitycznej chińskiej bogini, która według wierzeń poleciała na Księżyc.

W ramach programu pierwszą sondą kosmiczną badającą Księżyc był Chang'e 1, który pod koniec 2004 roku wszedł na orbitę wokół Księżyca. Z niej rozpoczął przesyłanie zdjęć. Chang'e 1 przesłał na Ziemię 1,37 terabajtów danych, które umożliwiły wykonanie pierwszej chińskiej mapy satelitarnej Księżyca. Sonda zakończyła swój żywot 1 marca 2009, kiedy planowo uderzyła "twardo" w powierzchnię Księżyca.

Zaraz po tym zatwierdzona została kolejna misja. Była nią sonda Chang'e 2, która wystartowała w 2010 roku. Druga sonda podobnie jak poprzedniczka Chang'e-1 wykonywała zdjęcia powierzchni Księżyca. Skupiła się przy tym na Zatoce Tęcz (Sinus Iridum), planowanym miejscu lądowania dla trzeciej, obecnej sondy wyposażonej już z lądownik i łazik. Sonda Chang'e-2 zakończyła swoją "przygodę" księżycową opuszczając orbitę Księżyca i zgodnie z planem rozpoczęła lot w kierunku planetoidy 4179 Toutatis, obok której przeleciała 13 grudnia 2012 roku dostarczając dokładnych zdjęć powierzchni.


Wizualizacja przebiegu obecnej misji Chang'e 3

Chińskie plany księżycowe nie kończą się na obecnym lądowaniu Chang'e 3 na Srebrnym Globie. W 2017 roku Państwo Środka chce wysłać sondę kosmiczną z lądownikiem i łazikiem, który pobierze próbkę gruntu Księżyca (regolit) i powróci z nią na Ziemię.

Ostatnie miękkie lądowanie na Księżycu przed 37 laty

Chiny zostaną zostały trzecim krajem po ZSRR (obecnie Rosja) i USA, któremu udało się miękko wylądować na Księżycu.

Ostatnią misją miękkiego lądowania na Księżycu (a nie planowanego uderzenia w niego) był radziecka sonda kosmiczna Łuna 24 z 1976 roku. Łuna 24 wraz ze swoimi poprzedniczkami Łuną 16 i Łuną 20 pozwoliła ZSRR na pobranie próbek skał księżycowych i dostarczenie ich na Ziemię. Była to bezzałogowa radziecka skromna "odpowiedź" na amerykański program lądowania ludzi na Księżycu, po fiasku własnego załogowego radzieckiego programu księżycowego (nie udało się zbudować rakiety nośnej).

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: