Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Japończycy wynieśli teleskop kosmiczny Hitomi (ASTRO-H)

2016-02-17 Japończycy wynieśli teleskop kosmiczny Hitomi (ASTRO-H)

Z japońskiego kosmodromu Tanegashima japońska rakieta nośna H-IIA wyniosła na orbitę teleskop kosmiczny ASTRO-H do badań kosmosu w zakresie promieniowania rentgenowskiego.


Wizaulizacja Hitomi (ASTRO-H) (grafika: JAXA, Akihiro Ikeshita)

Zgodnie z japońskim zwyczajem ASTRO-H po udanej satelizacji uzyskał nową nazwę Hitomi (z jap. oko lub źrenica).

Ważący 2,7 tony teleskop, po rozłożeniu na orbicie (wysunięciu 12 metrowego wysięgnika), będzie miał długość 14 metrów.

Prowadzić on będzie obserwacje zarówno wysokoenergetycznych, jak i niskoenergetycznych promieni rentgenowskich (0,3 do 600 keV). Obecnie jest to jedyny teleskop kosmiczny umożliwiający pracę w tym zakresie.


Materiał o teleskopie oraz relacja z jego startu

Teleskop ma pomóc rozumieć nam budowę Wszechświata poprzez wyszukiwanie i badanie supermasywnych czarnych dziur wraz z ich dżetam, badanie gromad galaktyk, powstawanie ciężkich pierwiastków, fenomenów fizycznych w ekstremalnych warunkach o wysokiej gęstości i silnym polu magnetycznym (np. gwiazdy neutronowe) i powstawanie promieniowania kosmicznego.


Hitomi (ASTRO-H) to tak na prawdę kilka pracujących jednocześnie teleskopów i detektorów dla róznych zakresów promieniowania (grafika: JAXA)


Badany zakres promieniowania (grafika: JAXA)

Teleskop zbudowany został przez japońską agencję kosmiczną JAXA we współpracy z Holenderskim Instytutem Badań Kosmicznych SRON oraz NASA.

Hitomi (ASTRO-H) umieszczony został na niskiej orbicie okołoziemskiej na wysokości ok. 550 km. Jego czas obiegu wokół Ziemi to 96 minut.

Razem z ASTRO-H wyniesione zostały 4 inne, małe satelity:

  • Horyu-4
  • ChubuSat 2
  • ChubuSat 3

Rakieta nośna miała wynieść także 8 zminiaturyzowanych satelitów standardu CubeSat. Finalnie nie zostały one jednak ładunkiem. Nie jest znana przyczyna rezygnacji z zabrania CubeSatów.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: