Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > ICARUS

2018-02-14 ICARUS

ICARUS to urządzenie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) do śledzenia ruchów małych zwierząt z niskiej orbity okołoziemskiej (LEO).

ICARUS został dostarczony na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie bezzałogowego statku transportowego Progress MS-08, który wystartował 13 lutego 2018 roku.


Prezentacja projektu ICARUS

Urządzenie składa się z anteny oraz komputera pokładowego. Antena urządzenia zainstalowana zostanie na zewnętrz stacji orbitalnej jeszcze w 2018 roku podczas spaceru kosmiczego. Zbierać ona będzie sygnały z miniaturowych nadajników umieszczonych na zwierzętach.


Testy naziemne anteny systemu śledzenia ICARUS (grafika: DLR)

Miniaturowy nadajnik ma masę zaledwie 5 gram i objętość zaledwie 2 cm3.


Miniaturowy nadajnik ICARUS (grafika: Icarus Initiative)

Mimo niewielkiej wagi umożliwia on komunikcją do 800 km "w górę", w kierunku stacji kosmicznej. Nadajnik ma wbudowany odbiornik GPS, który regularnie mierzy pozycję GPS zwierzęcia. Dodatkowo mierzona jest temperatura, przyśpieszenie oraz pole magnetyczne, które wiele mówią o zachowaniu organizmu. Dane są wysyłane mocą 6 mW przez antenę długości 12 cm. Zasilana jest z miniaturowej baterii słonecznej o powierzchni 2 cm2 oraz wbudowanego akumulatorka.

Całość jest zoptymalizowana tak, aby zużywać jak najmniej energii. Większość czasu nadajnik jest w stanie hibernacji. Czeka on na wewnętrzny zegar, który informuje go o spodziewanym przelocie stacji kosmicznej. Po przebudzeniu nasłuchuje on sygnału nawoływania pochodzącego z ISS. Następnie pobiera przekazywane w sygnale informacje o położeniu stacji nad Ziemią i przelicza czas nadawania tak, aby był on najlepszy względem ułożenia anteny odbiorczej. Wtedy wysła zapisane informacje na temat wędrówki zwierzęcia. Po wysłaniu danych na stację nadajnik przelicza estymowany, możliwy czas do następnego przelotu nad głową. Na podstawie tego oblicza czas swojej hibernacji, w którą następnie wpada.

Komputer pokładowy ICARUS-a na stacji zbiera informacje z nadajników. Gdy sam jest w zasięgu stacji naziemnej przekazuje je na Ziemię. Zapisywane są one na serwerze Movebank (www.movebank.org).


Komunikacja systemu ICARUS (grafika: Icarus Initiative)

Co ciekawe zebrane dane nie tylko pomogą zrozumieć zachowania i migracje zwierząt. Być może pomogą ostrzegać nas przez trzęsieniami Ziemi, powodziami i erupcjami wulkanów.

ICARUS to wspólny projekt rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos oraz niemieckiej DLR.

Więcej o projekcie na stronie: www.icarusinitiative.org.

Zespół projektu opracowuje jeszcze mniejsze nadajniki. Takiej wielkości, że pasować będą na owady.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: