Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Hyperbola 1 przed historycznym lotem

2019-07-21 Hyperbola 1 przed historycznym lotem

Hyperbola 1 ma szansę zostać pierwszą prywatną chińską rakietą która osiągnie orbitę.

Powstanie

Rakieta zaprojektowana i zbudowana została przez prywatną chińską firmę Beijing Star Glory Space Technology, która reklamuje się skrótowo pod marką iSpace. Została ona założona w 2016 roku i skupia obecnie około 100 pracowników. Zainwestowały w nią ponad 100 mln dolarów m.in. największa chińska wyszukiwarka internetowa Baidu oraz fundusze inwestycyjne.


Dotychczasowa i planowana rodzina rakiet (grafika: iSpace)

Budowa

Hyperbola 1 to lekka rakieta nośna. Ma średnicę 1,4 m i wysokość 20 m. Ma 4 stopnie. Pierwsze trzy są na paliwo stałe, czwarty i ostatni na paliwo płynne.


Budowa rakiety nośnej Hyperbola 1 (grafika: iSpace)

Hyperbola 1 wynosić ma ładunki o masie do 300 kg na niską orbitę okołoziemską (LEO).

Porównanie Hyperbola 1 i Falcon 1 firmy SpaceX.

Hyperbola 1 Falcon 1
Stopnie 4 2
Długość 20 m 21,3 m
Średnica 1,4 m 1,7 m
Masa startowa 31 t 38,5 t
Paliwo stałe nafta i ciekły tlen
Ciąg przy starcie 454 kN
Ładunek na orbitę LEO 300 kg 570 kg
Koszt wystrzelenia 7,9 mln USD

Loty

Firma ma za sobą udany lot suborbitalny (wysokościowy) prototypu rakiety. W kwietniu 2018 roku jednostopniowa rakieta Hyperbola 1S wzniosła się na wysokość 108 km. Jest to 8 km ponad linią Karmana - umowną granicę kosmosu. We wrześniu 2018 roku startowała Hyperbola 1Z. W locie suborbitalnym także przekroczyła ona linię Karmana.


Start Hyperbola 1Z

Pierwszy orbitalny start rakiety Hyperbola 1 planowany jest na 25 lipca 2019 roku z kosmodromu Jiuquan na pustyni Gobi w Chinach. Hyperbola 1 wynieść ma kilka małych ładunków.

Jeżeli się to uda firma iSpace zostanie pierwszą prywatną chińską firmą, która osiągnęła orbitę. Poprzednie próby konkurentów nie udały się. Zarówno próba firmy LandSpace w 2018 rok jak i OneSpace w marcu 2019 roku nie powiodły się.

Na pokładzie rakiety ma być m.in. CAS-7B. Jest to miniaturowy satelita radioamatorski typu CubeSat. Zbudowany on został przez Chinese Amateur Satellite Group (CAMSAT) we współpracy z Beijing Institute of Technology (BIT). Ma masę 3 kg i zaopatrzony jest w nadmuchiwany balon z folii o średnicy 50 cm. Zapewnić on ma stabilizację satelity na orbicie w szczątkowej atmosferze na wysokości 300 km. Satelita ma być aktywny zaledwie przez 1 tydzień, do miesiąca czasu.


CAS-7B podczas testów próżniowych (grafika: iSpace)

Przyszłość

Kolejną rakietą firmy będzie większa Hyperbola 2, która przy długości 38 m i masie 90 t zdolna będzie wynosić na niską orbitę okołoziemską ładunek o masie 1,5 t. Jej pierwszy lot przewidywany jest na 2021 rok. Będzie to rakieta na paliwo płynne stanowiące ciekły metan (LNG) i ciekły tlen (LOX). Firma opracować chce także załogowy suborbitalny rakietoplan do turystyki kosmicznej.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: