Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Gwynne Shotwell

Gwynne Shotwell

Gwynne Shotwell to prezes i dyrektor ds. operacyjnych w SpaceX.


Gwynne Shotwell z prawej podczas wizyty amerykańskiego wiceprezydenta Mike Pence z lewej w firmie SpaceX (grafika: NASA)

Od 1982 roku Shotwell studiowała na Northwestern University, gdzie w 1986 roku uzyskała wpierw licencjat z wyróżnieniem w dziedzinie inżynierii mechanicznej, zaś w 1988 roku tytuł magistra matematyki stosowanej.

Po studiach planowała pracę w przemyśle motoryzacyjnym w amerykańskim koncernie Chrysler. Ze względu na bardzo konserwatywny klimat korporacyjny, opuściła koncern po zaledwie 18 miesiącach.

W 1988 roku rozpoczęła pracę w centrum badawczym firmy Aerospace Corporation koło El Segundo, która wykonuje dla amerykańskiego wojska badania rozwojowe. Podczas 10 lat pracy napisała tam dziesiątki naukowych opracowań, w tym także w temacie statków kosmicznych.

W 1998 roku przeniosła się do Microcosm, firmy pracującej w El Segundo nad tanią rakietą nośną. Tam była odpowiedzialna za rozwój biznesu.

W 2002 roku dołączyła do firmy SpaceX, założonej w tym samym roku przez Elona Muska. Została wiceprezes ds. rozwoju biznesu, zajmując również miejsce w zarządzie SpaceX. Była jej jedenastym pracownikiem.

To m.in. jej wysiłkowi mała firma SpaceX o niepewnej przyszłości rozrosła się do światowego lidera na rynku komercyjnego wynoszenia ładunków w kosmos.

Shotwell jest obecnie prezesem i dyrektorem operacyjnym SpaceX.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: