Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > ESA rezygnuje z księżycowych misji z Rosją

2022-04-23 ESA rezygnuje z księżycowych misji z Rosją

Europa zrywa współpracę z Roskosmosem w trzech rosyjskich misjach księżycowych.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zaprzestaje współpracy z Rosją w zakresie przygotowywanych misji:

Rosyjskie sondy nie będą mogły korzystać ze sprzętu badawczego od ESA. Decyzja taka jest częścią sankcji i odpowiedzią na agresję Rosji na Ukrainę.


Sonda kosmiczna Łuna 25 podczas testów dźwiękowych (grafika: Ławoczkin)

Misje Łuna 25, 26 i 27 są reaktywacją serii sowieckich sond księżycowych Łuna, które badały Księżyc w latach 1958-76. Ostatnią rosyjską, a dokładniej mówiąc radziecką, sondą, jaka wylądowała na powierzchni Księżyca była Łuna 24 w 1976 roku.

Sonda księżycowa Łuna 25 wystartować ma latem 2022 roku. Jednym z jego urządzeń pokładowych jest kamera PILOT-D, która służyć ma do opracowania systemu nawigacji podczas lądowania.


Kamera PILOT-D (grafika: OIP Space Instruments )

Europejczycy polecili Rosjanom zdemontować tą kamerę z rosyjskiego lądownika i chcą ją przetestować w innej misji. Mówi się zastosowaniu jej w ramach Commercial Lunar Payload Services (CLPS), czyli inicjatywy NASA dostarczania ładunków na Księżyc przez prywatne firmy.

Europejski optyczny system nawigacyjny PILOT ma przetwarzać obrazy powierzchni Księżyca za pomocą komputera pokładowego. Podczas opadania na Księżyc system rozpoznawania obrazów będzie identyfikował punkty orientacyjne, takie jak kratery, i dopasowywał do bazy takich punktów.

Dla sondy kosmicznej Łuna 27 dostarczone miało być przez Europejczyków wiertło wraz z analizatorem próbek gruntu.


Świder i analizator regolitu (grafika: ESA)

Europejski instrument badawczy EMS-L zamiast rosyjską sondą poleci na pokładzie łazika księżycowego Lunar Polar Exploration, w skrócie LUPEX.

Wcześniej ESA zrezygnowało ze współpracy nad ExoMars, europejsko-rosyjsko misją na Marsa. Start tej opóźnionej misji planowany był na wrzesień 2022 roku.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: