Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Eksplozja nadmuchiwanego habitatu kosmicznego

2022-12-16 Eksplozja nadmuchiwanego habitatu kosmicznego

Firma Lockheed Martin rozsadziła testowo swój opracowywany nadmuchiwany habitat kosmiczny.


Prototyp nadmuchiwanego habitatu kosmicznego dla przyszłych astronautów (grafika: Lockheed Martin)

W opublikowanym video widać moment eksplozji podczas próby ciśnieniowej. Ciśnienie rośnie aż do krytycznego momentu, w którym habitat gwałtownie pęka.

"W miarę jak staramy się rozszerzyć obecność ludzkości dalej w Układzie Słonecznym, opracowujemy nadmuchiwane habitaty, aby umożliwić astronautom bezpieczne i niezawodne środowisko do pracy w głębokiej przestrzeni kosmicznej. Aby to zrobić, musimy je rozerwać. Przeprowadziliśmy test na rozerwanie naszego nadmuchiwanego habitatu, który znacznie przekroczył oczekiwania, pękając przy ciśnieniu 285 psi, czyli 6 razy większym niż maksymalne ciśnienie robocze." - przeczytać można w oświadczeniu firmy Lockheed Martin.

Lockheed Martin to jeden z największych amerykańskich koncernów aeronautyczno-kosmonautycznych, który pracuje dla NASA. Firma rozwija nadmuchiwane habitaty w ramach programu partnerstwa publiczno-prywatnego NASA NextSTEP. Ma on na celu opracowanie technologii umożliwiających mieszkanie ludzi w kosmosie - na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), na Księżycu i poza nim.

Nadmuchiwane konstrukcje w kosmosie oferują mniejszą masę, większą objętość niż tradycyjne metalowe, twarde struktury.

Dzięki testowi naukowcy ustalili granicę wytrzymałości nadmuchiwanej konstrukcji upewniając się, że nowa technologia będzie bezpieczna dla ludzkiego zamieszkiwania w przestrzeni kosmicznej.


Test został przeprowadzony w Waterton Canyon w stanie Kolorado w USA (grafika: Lockheed Martin)

Na końcu warto wspomnieć, że na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) od kilku lat testowany jest nadmuchiwany moduł firmy Bigelow Aerospace. Moduł Bigelow Expandable Activity Module (BEAM) dołączył do stacji w 2016 roku i wciąż nadmuchany jest używany.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: