Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Dźwięki trzęsień z Marsa

2019-10-01 Dźwięki trzęsień z Marsa

Naukowcy z NASA opublikowali nagrania podziemnych wstrząsów sejsmicznych nagrane przez znajdujący się na Marsie lądownik InSight.

Amerykański lądownik InSight wylądował na Marsie 26 listopada 2018 roku. Wyposażony on został w bardzo czuły sejsmometr SEIS (Seismic Experiment for Interior Structure), który porównać można do ucha przyłożonego do powierzchni Marsa. Umieszczony został on na powierzchni Marsa 19 grudnia 2018 roku, jako pierwszy instrument naukowy.


Sejsmometr SEIS nasłuchujący Marsa (grafika: NASA)

Dzięki niemu naukowcy rejestrują i badają fale sejsmiczne (trzęsienia) Marsa. Z tego jak takie fale przemieszczają się przez wnętrze Marsa może dowiedzieć się o budowie struktura wnętrza tej planety.

Pierwsze wyraźne wstrząsy zanotowano dopiero 6 kwietnia 2019 roku - w 128 dniu trwania misji InSight.

Od tego czasu wyjątkowo czuły sejsmometr, zbudowany przez francuski Państwowy Ośrodek Badań Kosmicznych (Centre National d?Études Spatiales, CNES), zarejestrował ponad takich 100 zdarzeń. 21 z nich to najprawdopodobniej trzęsienia, reszta pochodzi najpewniej z zaburzeń na powierzchni.

Poniżej dwa większe wstrząsy, które miały miejsce miejsce 22 maja 2019 roku (173 dzień marsjański - tzw. sol) i 25 lipca 2019 roku (sol 235). Dźwięki znacznie poniżej ludzkiego zakresu słyszalności zostały przyspieszone i lekko przetworzone, aby były słyszalne:

Trzęsienie z dnia 173 jest mocy około 3,7 stopnia, z 235 dnia marsjańskiego misji jest około wielkości 3,3.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: