Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Czwarta antena ESA do komunikacji z sondami kosmicznymi

2020-01-31 Czwarta antena ESA do komunikacji z sondami kosmicznymi

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zbuduje czwartą antenę do komunikacji z sondami kosmicznymi badającymi Układ Słoneczny.


Budowa wcześniejszej, trzeciej 35-metrowej anteny w Malargüe w Argentynie w 2012 roku (grafika: ESA)

Wejdzie ona w skład należącej do ESA sieci European Space Tracking (ESTRACK). Jest to sieć anten (radioteleskopów), które dzięki swojej wielkości umożliwiają komunikację z oddalonymi od Ziemi obiektami jak sondy kosmiczne. Składa się obecnie z trzech głównych anten i kilku mniejszych znajdujących się w Australii, Hiszpanii i Argentynie.

Czwarta antena, oznaczona jako Deep Space Antenna 4 (DSA 2), zbudowana zostanie na stacji New Norcia w zachodniej Australii. Znajduje się tam już pierwsza 35-metrowa antena systemu.


Inspekcja dronem anteny w Cebreros niedaleko Madrytu

Sprzęt odbiorczy nowej anteny będzie kriogenicznie chłodzony do zaledwie 10 stopni Kelvina. To tylko 10 stopni Kelvina powyżej zera absolutnego, około -263 stopni Celsjusza. Ma to zwiększyć ilość danych "słyszanych" z kosmosu. Naukowcy liczą, że ilość danych pozyskiwanych na dużych częstotliwościach wzrośnie o 40%.

Czwarta antena zapewnić ma wsparcie komunikacyjne dla nadchodzących europejskich (np. JUICE i Hera) i pozaeuropejskich misji kosmicznych w głębokim kosmosie.

Prace nad nową anteną mają zostać ukończone do końca 2023 roku. Antena ma być gotowa do uruchomienia do połowy 2024 roku.

Technologia chłodzenia wykorzystana ma być także na antenach Cebreros w Hiszpani oraz Malagüe w Argentynie.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: