Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Cyklon 2

Cyklon 2

Cyklon 2 to była lekka rosyjska/ukraińska rakieta nośna.


Rakieta nośna Cyklon 2 (grafika: KB Jużnoje)

Powstanie

Historia rozwoju rozpoczęła się w sierpniu 1965 roku, kiedy radzieckie władze zleciły opracowanie nowej rakiety orbitalnej. W marcu 1966 roku opracowano wstępny projekt rakiety oznaczonej jako 11K69. Rakieta została zaprojektowana przez biuro konstrukcyjne KB Jużnoje (OKB-586) na dzisiejszej Ukrainie.

Budowa

Cyklon 2 to dwustopniowa lekka rakieta nośna. Powstała ona na bazie pocisku międzykontynentalnego R-36. Napędzana była paliwem ciekłym które stanowiła 1,1-dimetylohydrazyna i tetratlenek diazotu.

System napędowy pierwszego stopnia rakiety stanowiły 3 główne silniki rakietowe RD-251 od dwóch komorach opracowane przez Energomasz i 1 silnik sterujący z czterema ruchomymi komorami opracowany przez Jużnoje. Drugi stopień pracował na 1 głównym dwukomorowym silniku RD-252 od Energomaszu i 1 czterokomorowy silnik sterujący. Wszystkie silniki rakiety pracowały w obiegu otwartym.

Dane techniczne rakiety nośnej Cyklon-2:

  • wysokość: 39,7 m
  • średnica: 3 m
  • masa: 182 t
  • stopie: 2
  • nośność: 2,8 t na LEO

Loty

Starty rakiety odbywały się z kosmodromu Bajkonur, ze stanowiska startowego LC-90. Pierwszy lot rakiety Cyklon 2 odbył się 6 sierpnia 1969 roku. Na orbitę wyniosła ona wówczas wojskowy obiekt. Ostatni lot rakiety odbył się 24 czerwca 2006 roku.

Wśród wynoszonych ładunków były głównie satelity wojskowe zamaskowane pod kryptonimem Kosmos - w tym satelity szpiegowskie dla rosyjskiej marynarki wojennej, kosmiczne cele dla systemu antyrakietowego i satelity przechwytujące inne obiekty na orbicie (gwiezdne wojny).


Cyklon 2 podczas transportu (grafika: KB Jużnoje)

Wg. ukraińskiego producenta wszystkie 106 startów zakończyło się sukcesem, co daje rekordową 100% niezawodność.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: