Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Wystartowała chińska sonda na niewidoczną stronę Księżyca

2018-12-07 Wystartowała chińska sonda na niewidoczną stronę Księżyca

Chang'e 4 to chiński lądownik i łazik książycowy.

Rakieta nośna z sondą Chang'e 4 wystartowała 7 grudnia 2018 roku o 19:15 czasu polskiego z kosmodromu Xichang. Sonda odłączyła się od rakiety i znajduje się już na transferowej orbicie księżycowej. Lądownik z łazikiem wylądować mają na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca około Nowego Roku 2018/19.

Chińczycy niestety nie prowadzili relacji na żywo z całego startu.


Lądownik, łazik i satelita przekaźnikowy to 3 główne elementy misji (grafika: Chinese Academy of Sciences)

Sonda kosmiczna ma masę 3 780 kg, z czego 1 200 kg przypada na lądownik, zaś na łazik 140 kg.

Lądownik posiada:

  • 2 kamery - lądowania i terenową
  • analizatory chemiczne zebranych próbek
  • LFS (Low Frequency Spectrometer) - urządzenie do pomiarów związanych z rozbłyskami słonecznymi
  • LND (Lunar Lander Neutrons and Dosimetry) - dozymetr neutronowy
  • pojemnik z miniaurowym ekosystemem (ziemniak, rzodkiewnik i jedwabniki)

Łazik misji Chang'e 4 bazuje na łaziku Yutu z wcześniejszej misji Chang'e 3 - pierwszego chińskiego lądowania na Księżycu. Wyposażony jest on w urządzenia do badania gruntu księżycowego oraz pomiaru promieniowania ze Słońca lub innych regionów. Ma także panoramiczne kamery, które przekazywać mają transmisję wideo z powierzchni Księżyca w czasie rzeczywistym.

Komunikacja między lądownikiem i łazikiem a Ziemią odbywać się będzie przez satelitę telekomunikacyjnego Queqiao. Od czerwca 2018 roku krąży on wokół drugiego punktu libracyjnego (L2) układu Ziemia-Księżyc. Bez tego specjalnie wysłanego wcześniej satelity, ze względu na miejsce lądowania na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca, bezpośrednia komunikacja z Ziemią byłaby niemożliwa.


Yuan Wang 7 wychodzący na Pacyfik kilka dni przed startem (grafika: China News)

Sygnał odbierany będzie przez ogromne anteny chińskiego systemu komunikacji w głębokim kosmosie (deep space) oraz statek śledzący Yuan Wang 7 (220 m długości, 40 m wysokości).


Niewidoczna strona Księżyca i Ziemia sfotografowane w 2014 roku przez sondę Chang'e 5-T1 (grafika: Chinese Academy of Sciences)

Jako miejsce lądowania wybrano Krater von Karmana w pobliżu południowego bieguna Księżyca. Krater ten znajduje się w Basenie Bieguna Południowego. Jest to najstarszy i największy basen uderzeniowy na Księżycu.


Krater von Karmana (grafika: NASA)

Jest to jeden z największych najstarszych kraterów (powstał około 3,9 miliarda lat temu) w Układzie Słonecznym o średnicy 2,5 tys. km.

Podobnie jak w przypadku całego bezzałogowego programu księżycowego Chin Chang'e nazwa misji pochodzi od imienia chińskiej bogini Księżyca.

Chang'e 5 oraz Chang'e 6, czyli kolejne chińskie misja na Księżyc, dostarczyć mają na Ziemię pobrane z Księżyca próbki jego powierzchni. Ostatnia takie automatyczne pobranie próbek Księżyca miało miejsce w 1976 roku w ramach radzieckiej misji Łuna 24.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: