Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > CAS-500-1

CAS-500-1

CAS-500-1 to południowokoreański satelita obserwacyjny.


Wizualizacja satelity CAS-500-1 na orbicie (grafika: KAI)

Satelita zostanie wyniesiony na orbitę rosyjską rakietą nośną Sojuz-2.1a startującą z kosmodromu Bajkonur. Start jest zaplanowany na 20 marca 2021 roku.


Dostawa satelity CAS-500-1 na Bajkonur (grafika: GK Launch Services)

Satelita mierzy 2,9 m wysokości, ma 1,9 m średnicy. Jego masa to 500 kg.

Satelita wykonywać będzie zdjęcia satelitarne Ziemi w trybach panchromatycznym i wielospektralnym przy wyposażenia AEISS-C (Advanced Earth Imaging Sensor System). Rozdzielczość wykonywanych zdjąć powierzchni Ziemi wynosić ma 0,5 m w trybie panchromatycznym i 2 m w trybie kolorowym.

CAS500-1 to pierwszy z dwóch satelitów serii CAS500 stworzony przez południowokoreańską agencję kosmiczną Korea Aerospace Research Institute (KARI) oraz Korea Aerospace Industries (KAI), południowokoreański koncern produkujący samoloty i śmigłowce.

Na orbitę z czasem wyniesiony ma być drugi satelita CAS500-2, przy którego budowie brać udział ma przemysł południowokoreański (transfer technologii).

Oba satelity trafić mają na orbitę heliosynchroniczną (SSO), na wysokość około 500 km nad powierzchnią Ziemi. Orbita heliosynchroniczna to typowa orbita dla satelitów obserwacyjnych. Na takiej orbicie satelita przelatuje nad danym obszarem Ziemi zawsze o tym samym miejscowym czasie, co zapewnia stałość warunków oświetlenia obszarów na wykonywanych przez satelitę obrazowaniach.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: