Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Kanada tworzy wojska kosmiczne

2022-04-25 Kanada tworzy wojska kosmiczne

Kanada to kolejny kraj, który będzie miał wyodrębnione wojska zajmujące się domeną kosmosu.

Wojska kosmiczne utworzone zostaną pod nazwą Canadian Space Division w ramach kanadyjskich sił powietrznych Royal Canadian Air Force.


Kanadyjskie wojska kosmiczne korzystać będą z danych z własnych satelitów (grafika: CSA)

Mimo obecności "dywizja" w nazwie będzie to dość niewielka jednostka. W początkowej fazie będzie liczyła zaledwie 180 specjalistów. W przyszłości ich liczba wzrosnąć ma do 270 osób (dla porównania U.S. Space Force liczą 16 tys. osób). Będą to głównie inżynierowie - wojskowi pochodzący z wszystkich formacji kanadyjskich siły zbrojnych oraz cywile.

Tworzenie zajmie 6-8 miesięcy, tak aby wojska kosmiczne powstały do końca 2022 roku. Na czele wojsk kosmicznych stanie generał Michael Adamson, który za obszar kosmosu w kanadyjskich siłach powietrznych.

Nowe kosmiczne wojska będą miały do dyspozycji kilku własnych, wyniesionych już kanadyjskich satelitów.

Sapphire to pierwszy kanadyjski satelita wojskowy. Satelita ten o masie 150 kg umieszczony został w 2013 roku na orbicie 750 km, skąd wykrywa i monitoruje inne obiekty kosmiczne na niskiej (LEO) i średniej orbicie okołoziemskiej (MEO) - od 6 do 40 tys. km nad Ziemią. Są to głównie inne satelity oraz śmieci kosmiczne. Danymi dzieli się z Amerykanami.


Sapphire (grafika: SSTL)

Kanadyjskie wojsko korzysta także z własnych satelitów radarowych RADARSAT. Najnowsze trzy zbudowane zostały dla kanadyjskiej agencji kosmicznej Canadian Space Agency (CSA) i wyniesione w 2019 roku.


Jeden z najnowszych kanadyjskich satelitów RADARSAT (grafika: CSA)

Satelity te wyposażone są one w radary z syntetyczną aperturą (ang. Synthetic Aperture Radar, w skrócie SAR). Radary pozwalają na wykonywanie zdjęć powierzchni Ziemi niezależnie od warunków pogodowych (oświetlenia i zachmurzenia).


Konstelacja RADARSAT

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: